Oldalak

2020. május 21.

Bodza kocka









Anyuéknál is nyílik a bodza. Mostanra a pár év alatt szép nagy bokorrá cseperedett, úgyhogy már bőven van rajta virág. :) Így aztán muszáj volt sütit sütnöm, hogy ne csak igyuk a bodzás finomságokat, hanem együk is. :D







 

Hozzávalók egy ~20x30 cm-es tepsihez:
35 dkg sima liszt
12 dkg vaj
25 dkg cukor
1/2 csomag sütőpor (6g)
3 dl joghurt
2 tojás
1 csipet só
1/2 citrom leve
10 nagy bodzaernyő apró virágai "lecsipegetve"

Továbbá:
porcukor a tálaláshoz


  1. A cukrot a vajjal kihabosítjuk. Hozzáadjuk a tojásokat, a joghurtot és alaposan kikeverjük.
  2. Beleszitáljuk a sóval, sütőporral elkevert lisztet. Ízesítjük citromlével és simára dolgozzuk a tésztát. Beleforgatjuk a bodzavirágot.
  3. A tésztát sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk és 180°C-ra előmelegített sütőben ~40 perc alatt készre sütjük. Néhány perc pihentetés után a tepsiből kivéve, rácsra téve kihűtjük.
  4. Tálaláskor tetszés szerint szeleteljük, a tetejét porcukorral hintjük.












2020. május 8.

Tejszínes amaretto torta









Ennek a tortának az ötlete már régóta megvolt a fejemben. Legalábbis nagy vonalakban. :) Így hát, ahogy az lenni szokott elég sok esetben, ez is menet közben alakult. A főpróbát egy újabb torta követte és nagyon örültem neki, mert mindkettő rekord sebességgel fogyott el. :D










Hozzávalók egy 20 cm átmérőjű tortához:
A piskótához:
2 x 7 dkg sima liszt
2 x 7 dkg étkezési keményítő
2 x 1/2 kávéskanál sütőpor
2 x 10 dkg cukor
2 x 4 tojás
2 x 1 ek. olaj
2 x 1 csipet só

A töltelékhez:
a kimaradó piskóta
3,5 dl habtejszín
3 púpozott ek. porcukor
1 csomag habfixáló (12g)
5 ek. amaretto likőr
5 dkg kandírozott narancshéj
5 dkg kandírozott citromhéj
5 dkg aszalt vörös áfonya
3 ek. őszibaracklekvár

A bevonáshoz:
10 dkg vaj
5 ek. porcukor
1 ek. habtejszín

A díszítéshez:
kandírozott narancs és citromhéj
aszalt vörös áfonya

  1. Először elkészítjük a piskótalapokat. A lisztet az étkezési keményítővel, a sütőporral és egy csipet sóval elvegyítjük. 
  2. Egy tálban elkezdjük habbá verni a tojásfehérjét, közben fokozatosan hozzáadjuk a cukrot. A fehérjehabhoz adjuk egyesével a tojások sárgáját, majd az olajat, végül belekeverjük a száraz hozzávalókat. 
  3. Sütőpapírral bélelt 20 x 32 cm-es tepsibe öntjük a tésztát és 175°C-ra előmelegített sütőben ~20 perc alatt készre sütjük. Rácsra téve kihűtjük.
  4. Ugyanígy járunk el a második piskótánál is. 
  5. Ha a lapok kihűltek, mindkettőből egy-egy 20 cm átmérőjű kör alakot kivágunk. Ezeket félretesszük. 
  6. A leeső piskótát -egy nagyjából 5 x 20 cm-es tésztarész kivételével- tálba morzsoljuk. 
  7. A tejszínt a porcukorral és a habfixálóval kemény habbá verjük, majd a többi hozzávalóval együtt összeállítjuk a tölteléket. 
  8. Az egyik piskótalapot tortatálra tesszük. Megkenjük lekvárral, majd ráhalmozzuk a tölteléket. Egyenletesen eloszlatjuk és kissé tömörítjük. A második piskótalapot szintén megkenjük lekvárral, majd ezzel a felével a töltelékre borítjuk. 
  9. A bevonathoz a vajat kihabosítjuk, majd fokozatosan beledolgozzuk a porcukrot, végül a tejszínnel simára keverjük. Bevonjuk a torta oldalát és tetejét, kandírozott gyümölcshéjjal és vörös áfonyával díszítjük. Tálalásig hűtőben tartjuk.













Tipp: A maradék piskótát felhasználhatjuk poharas desszertekhez, vagy elmajszolhatjuk magában is. :)

 
A recept megjelent a Kifőztük márciusi számában is. :)

2020. április 30.

Kakaós csiga kovászos, öregtésztás blundel tésztából









A blundel tészta az egyik legjobb találmány. :) Nagyon nagy kedvencem azóta, hogy először készítettem. Most egy olyan variációt próbáltam kikísérletezni, amihez nem kell élesztő, mert olyan szépen dolgozik a kovász és az öregtészta is. Igaz, a várakozási idő nem rövid, de ugye jó munkához idő kell. :D Az biztos, hogy ezek a kakaós csigák rövidebb idő alatt elillantak, mint amennyi idő az elkészítésükhöz kellett.









Hozzávalók 15 db kakaós csigához:
A tésztához:
20 dkg öregtészta
5 dkg kovász
25+8 dkg sima liszt
1,5 dl langyos tej
1 tojássárgája
5 dkg cukor
1 tk. vaníliakivonat
1 csipet só
20 dkg vaj

A töltelékhez:
2 ek. olvasztott vaj
8 dkg cukor
3 ek. holland kakaópor

A tálaláshoz:
porcukor

  1. A tésztához a kovászt, az öregtésztát, 5 dkg lisztet a langyos tejjel összedolgozunk és ~1 órát pihenni hagyjuk. 
  2. A vajat összedolgozzuk 8 dkg liszttel. Vigyázva, hogy nehogy nagyon megolvadjon. Ebből a vajalapból félreteszünk a tésztához 5 dkg-ot, a többit négyzetes formára alakítjuk és fóliába csomagolva hűtőbe tesszük.
  3. A kovászos, öregtésztás keverékhez adjuk a 20 dkg lisztet, a tojássárgáját, a cukrot és az 5 dkg vajalapot. Ízesítjük sóval, vaníliakivonattal és alaposan kidolgozzuk a tésztát.
  4. Letakarva, hűvös helyen pihentetjük egy éjszakát. (Ez nálam most 10 óra volt.)
  5. Reggel szobahőmérsékleten kelesztjük még 1 órát. Közben kivesszük a vajalapot a hűtőből, hogy ne legyen túl kemény. 
  6. A tésztát lisztezett felületre tesszük, majd középen vastagabbra hagyva, négy irányba megnyújtjuk. A tészta közepére helyezzük a vajalapot és "becsomagoljuk". (A nyújtásról és hajtásról fázisfotókat itt találtok.)
  7. Széltében -igyekezzünk sarkosan- elkezdjük nyújtani a tésztát. Az így kapott ~40x30 cm-es téglalapot gondolatban 3 részre osztjuk, - a felesleges lisztet lesöprögetjük a tésztáról- majd két oldalról -középre- egymásra hajtjuk. Így három réteget kapunk. (szimpla hajtás)
  8. A tésztát elforgatjuk 90°-al és újra kinyújtjuk, ezúttal ~50x30 cm-es téglalappá. Gondolatban 4 részre osztjuk, - a felesleges lisztet ismét lesöpörjük a tésztáról- két végét behajtjuk középvonalig, majd az egészet középvonalnál félbe hajtjuk. Így négy réteget kapunk. (dupla hajtás)
  9. A tésztát fóliával letakarva hűtőben pihentetjük 20 percet.
  10. Pihentetés után újra kinyújtjuk a tésztát és a fent leírtak alapján szimplán hajtjuk. Ezután hűtőben pihentetjük újabb 20 percet.
  11. A tésztát ezután lisztezett felületen 30x50 cm-es téglalappá nyújtjuk. Megkenjük olvasztott vajjal, meghintjük a cukor és kakaópor keverékével, majd rövidebb oldalánál kezdve feltekerjük.
  12. A hengerből 2 cm széles szeleteket vágunk és sütőpapírral fedett tepsire rendezzük és 1 órát pihentetjük. (Én két tepsit használtam és egymás után sütöttem ki a csigákat, hogy elférjenek szépen. :))
  13. 200°C-ra előmelegített sütőben ~25 perc alatt készre sütjük.
  14. Langyosra hűtve, porcukorral hintve tálaljuk.