Emlékszem, mikor kicsik voltunk, olykor habkarika is volt a fenyőfán karácsonykor a szaloncukor és a kézzel készített díszek mellett. Később aztán a habkarika elmaradt. A fán lógó szaloncukor papírból való kicsempészését, majd a papír épségben történő visszatekergetését szorgalmasan gyakoroltuk, de kétségtelen, hogy ezt a műveletet Apu fejlesztette tökélyre. ♥ Jókat somolyogtunk magunkban, ha az óvatos lopáckodás, a zsákmány kiszemelése -ami lehetőleg egy jól eldugott helyen van- után üres csomagolásra akadtunk, mert valaki már megelőzött. :D Később aztán a fa mellett az asztalon is volt a tálban egy jó adag szaloncukor, hogy ne a fáról kelljen leenni, de ez persze nem gátolt meg minket abban, hogy onnan is csemegézzünk. :D A szaloncukor mellett pedig néha habkarika is került a tálba. Múlt télen én is nekibátorodtam és többszöri próbálkozás után rátaláltam egy klassz receptre. Idén újra nekiláttam, mert a tavalyi siker után muszáj, hogy idén is legyen habkarika és habcsók karácsonykor. :) Most lencsevégre is kerültek és néhány kivétellel -szigorúan csak minőség ellenőrzésből céljából lettek elfogyasztva- azóta dobozokban csücsülve várják az ünnepet. Persze nem csak a fára, vagy tálra kerülhet belőlük. Díszíthetünk velük tortákat, desszerteket, vagy egy jó sűrű forró csokoládét. :)
Hozzávalók:
10 dkg tojásfehérje
40 dkg cukor
víz (~1,6 dl az eredeti recept szerint)
- 30 dkg cukrot lábasba mérünk, felöntünk annyi vízzel, ami épp ellepi és közepes lángon felforraljuk. Hagyjuk, hogy elkezdjen besűrűsödni, közben többször ellenőrizzük. "Szálpróbát" csinálunk. Egy kanalat mártunk a cukorszirupba, majd mikor kissé meghűlt rajta a szirup, egy cseppet a mutató és hüvelyk ujjunk közé veszünk és ahogy többször összecsípjük, megnézzük, hogy tudunk-e szálat húzni belőle az ujjaink között. Ha igen, elkezdett besűrűsödni a szirupunk. Ekkor elkezdjük felverni a habot.
- A megmaradt 10 dkg cukorral habbá verjük a tojásfehérjét. Mire elkészülünk, a szirup is pont jó lesz.
- Mikor a habunk szép fényes, óvatosan, nagyon vékony sugárban, lassú keverés mellett belecsorgatjuk a cukorszirupot, majd újra gyors keveréssel kihűlésig habosítjuk.
- A kész habot csillagcsöves nyomózsákból szilikonos sütőpapírral fedett tepsire adagoljuk, tetszés szerinti formában.
- 70°C-ra előmelegített légkeveréses sütőben formától és mérettől függően 2-4 óra alatt kiszárítjuk. Nyitott ajtónál, a sütőben hagyjuk kihűlni. Ezután tetszés szerint felhasználható. Száraz, hűvös helyen hetekig eláll(hat). :)
Elvileg a szirupnak 115°C-osnak illenék lenni, de mivel nincs cukorhőmérőm én a szerencsére hagyatkoztam. :D Azalatt a néhány perc alatt, míg felvertem a fehérjét épp jó lett a szirup is. ;) A karikák és habcsókok élei talán nem olyanok, mint a nagy könyvben, de nagyon szép fényesek lettek. Könnyűek és ropogósak. :) ...csak tartsanak ki karácsonyig. :D
Apai nagymamámnál is mindig volt habkarika a fenyőfán. Igaz, én sosem lopickoltam belőle, mert nem szerettem, de mindig tetszett, mert szépen fel lehet velük díszíteni a karácsonyfát. A te habkarikáid igazán szépek, szívesen látnám a mi fánkon is. :)
VálaszTörlésÓ, hát ez esetben máris indítom a küldeményt, hogy aztán a kis karikák ott mosolyoghassanak nálatok is. :)
TörlésNagyon szépek :) Amikor sikeres a szálpróba, és elkezded felverni a habot, akkor leveszed a tűzről a szirupot, vagy tovább főzöd?
VálaszTörlésKöszönöm szépen! :) Tovább főzöm, azalatt a pár perc még kell neki. :)
Törlés