Oldalak

2018. június 20.

Szedres-málnás pite









Ezer éve szerettem volna ilyen típusú pitét sütni. :) Annyi jópofa videót látni, szebbnél szebb pitékről, hogy most végre én is rászántam magam. Igaz, ez már a második próbálkozás, mert az elsőnél a díszítést némiképp elnagyoltam. :D Mivel még sosem "dolgoztam" ilyen tésztával, nem tudtam, hogy hogy viselkedik, miközben az ember politechnikázik a levélkékkel, egyebekkel. Nem akartam, hogy a megtöltött pite elázzon a tölteléktől, vagy úgy meglágyuljon a tészta, hogy ne lehessen belőle "gyurmázni". :D Első alkalommal -ahogy az eredeti receptben sem szerepel- nem volt elősütés. A tészta nem ázott el, de második próbálkozásnál azért jobbnak láttam kicsit elősütni, biztos, ami biztos. :) A végeredmény egy kicsit fanyar, egy kicsit édes, rengeteg gyümölccsel és ropogós tésztával. ...és megmondom őszintén, hogy fogalmam nincs, meddig marad ropogós a tészta, mert másfél nap alatt az egészet megettük. :D









Hozzávalók egy 22 cm átmérőjű sütőformához:
A tésztához:
32 dkg sima liszt
17 dkg hideg vaj
3 ek. cukor
1 kk. só
2 ek. tejföl
2-3 ek. jéghideg víz

Továbbá:
sütőpapír és szárazbab a vaksütéshez

A töltelékhez:
50 dkg fagyasztott szeder és málna vegyesen
2 ek. citromlé (elhagyható)
3-4 ek. cukor
3 púpozott ek. étkezési keményítő + egy kevés az elősütött tésztára

A kenéshez:
1 tojássárgája


  1. A töltelékhez a hozzávalókat tálba tesszük, elkeverjük, majd félre tesszük.
  2. A tésztához a cukrot, a sót és a lisztet tálba mérjük és elmorzsoljuk a hideg vajjal. Hozzáadjuk a tejfölt a hideg vizet -egyszerre csak keveset- és gyors mozdulatokkal összeállítjuk a tésztát. Lisztezett felületen ~4 mm vastagra nyújtjuk.
  3. A tésztából egy ~26-27 cm átmérőjű kört vágunk és kibéleljük vele a formát. A széleket óvatosan eligazítjuk, hogy kialakítsuk a pite oldalát. A pitét kibéleljük sütőpapírral, szárazbabbal töltjük meg és 190 °C-ra előmelegített sütőben 15 perc alatt elősütjük.
  4. Eltávolítjuk a babot és a sütőpapírt, kevés étkezési keményítőt szitálunk a tésztára, majd a tölteléket egyenletesen elosztjuk a pitén.
  5. A megmaradt tésztából tetszőleges mintákat készítünk és feldíszítjük vele a pitét. (Ezeket a lekenéshez használt tojássárgája segítségével könnyen az elősütött tésztához rögzíthetjük.)
  6. Az elkészült díszítést is vékonyan átkenjük tojássárgájával. A pitét visszatesszük a sütőbe és 40-45 perc alatt készre sütjük. A formában hagyjuk langyosra hűlni, ezután tálaljuk.














Tipp/kiegészítés: Ha valakinek nincs piteformája, mint nekem (:D), akkor egy kapcsos tortaforma is tökéletes a sütéshez. Ez esetben érdemes a tészta alá keresztben két ~5 cm széles sütőpapírcsíkot -a végei lógjanak túl a tészta oldalán- fektetni, így szépen lecsúsztatható majd a kész pite a forma aljáról.
Lekenésnél pedig nem szükséges az összes díszítést alaposan körbekennünk tojássárgájával. Csak itt-ott, "ahol a papok táncolnak". :)

2 megjegyzés:

  1. Ó, de szép! ♥ Imádom a pitét, főleg akkor, ha bogyós gyümölcsökkel készül. :) Jót mosolyogtam, mert én is sokszor szemeztem már az ilyen módon díszített pitékkel, de eddig még nem volt hozzá türelmem. Úgyhogy előbb a tiédből kérek, hogy közelről is megcsodálhassam. :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm! ♥
      Nem tudom, hová tettem az eszem, hogy itt meg nem is válaszoltam? Az igen nagy késést kompenzálandó, küldök most egy egész pitét. :D

      Törlés