A blundel tészta
az egyik legjobb találmány. :) Nagyon nagy kedvencem azóta, hogy
először készítettem. Most egy olyan variációt próbáltam kikísérletezni,
amihez nem kell élesztő, mert olyan szépen dolgozik a kovász és az
öregtészta is. Igaz, a várakozási idő nem rövid, de ugye jó munkához idő
kell. :D Az biztos, hogy ezek a kakaós csigák rövidebb idő alatt
elillantak, mint amennyi idő az elkészítésükhöz kellett.
Hozzávalók 15 db kakaós csigához:
A tésztához:
20 dkg öregtészta
5 dkg kovász
25+8 dkg sima liszt
1,5 dl langyos tej
1 tojássárgája
5 dkg cukor
1 tk. vaníliakivonat
1 csipet só
20 dkg vaj
A töltelékhez:
2 ek. olvasztott vaj
8 dkg cukor
3 ek. holland kakaópor
A tálaláshoz:
porcukor
- A tésztához a kovászt, az öregtésztát, 5 dkg lisztet a langyos tejjel összedolgozunk és ~1 órát pihenni hagyjuk.
- A vajat összedolgozzuk 8 dkg liszttel. Vigyázva, hogy nehogy nagyon megolvadjon. Ebből a vajalapból félreteszünk a tésztához 5 dkg-ot, a többit négyzetes formára alakítjuk és fóliába csomagolva hűtőbe tesszük.
- A kovászos, öregtésztás keverékhez adjuk a 20 dkg lisztet, a tojássárgáját, a cukrot és az 5 dkg vajalapot. Ízesítjük sóval, vaníliakivonattal és alaposan kidolgozzuk a tésztát.
- Letakarva, hűvös helyen pihentetjük egy éjszakát. (Ez nálam most 10 óra volt.)
- Reggel szobahőmérsékleten kelesztjük még 1 órát. Közben kivesszük a vajalapot a hűtőből, hogy ne legyen túl kemény.
- A tésztát lisztezett felületre tesszük, majd középen vastagabbra hagyva, négy irányba megnyújtjuk. A tészta közepére helyezzük a vajalapot és "becsomagoljuk". (A nyújtásról és hajtásról fázisfotókat itt találtok.)
- Széltében -igyekezzünk sarkosan- elkezdjük nyújtani a tésztát. Az így kapott ~40x30 cm-es téglalapot gondolatban 3 részre osztjuk, - a felesleges lisztet lesöprögetjük a tésztáról- majd két oldalról -középre- egymásra hajtjuk. Így három réteget kapunk. (szimpla hajtás)
- A tésztát elforgatjuk 90°-al és újra kinyújtjuk, ezúttal ~50x30 cm-es téglalappá. Gondolatban 4 részre osztjuk, - a felesleges lisztet ismét lesöpörjük a tésztáról- két végét behajtjuk középvonalig, majd az egészet középvonalnál félbe hajtjuk. Így négy réteget kapunk. (dupla hajtás)
- A tésztát fóliával letakarva hűtőben pihentetjük 20 percet.
- Pihentetés után újra kinyújtjuk a tésztát és a fent leírtak alapján szimplán hajtjuk. Ezután hűtőben pihentetjük újabb 20 percet.
- A tésztát ezután lisztezett felületen 30x50 cm-es téglalappá nyújtjuk. Megkenjük olvasztott vajjal, meghintjük a cukor és kakaópor keverékével, majd rövidebb oldalánál kezdve feltekerjük.
- A hengerből 2 cm széles szeleteket vágunk és sütőpapírral fedett tepsire rendezzük és 1 órát pihentetjük. (Én két tepsit használtam és egymás után sütöttem ki a csigákat, hogy elférjenek szépen. :))
- 200°C-ra előmelegített sütőben ~25 perc alatt készre sütjük.
- Langyosra hűtve, porcukorral hintve tálaljuk.
Szépen cseperedik a kovász és az öregtészta is. :) Eljött az ideje, hogy együtt süssünk egy finom kenyeret. Ami azt illeti, kicsit türelmetlen voltam, mert formázás után még tovább is pihentethettem volna a tésztát, de majd legközelebb. :D Ez a kenyér egyébként is egy türelemjáték a sok pihentetési és kelesztési idővel, de megéri kivárni. Végül is a tészta szépen megkelt, a kenyér szépen tovább nőtt a sütőben is. A végeredmény pedig egy ropogós héjú, puha, lyukacsos belű kenyér lett. Ami igaz, az igaz, némileg sűrűbb, mint a megszokott lábasban sült cipó, de nem nehéz. Azóta már elkopott az öregtészta, -jönnek majd a vele készült finomságok is lassan-, de készült újabb adag, ami a hűtőben várja, hogy munkálkodhasson.
Hozzávalók egy ~1 kg-os kenyérhez:
10 dkg kovász
25 dkg kovászos öregtészta
3 dl langyos víz
50 dkg sima liszt
3 ek. olaj
1-2 tk. só
- A vízben elkeverjük a kovászt és az öregtésztát, ~1 órát pihentetjük, amíg szépen elkezdenek dolgozni.
- A hozzávalókat tálba tesszük és kézzel alaposan kidagasztjuk a tésztát. Letakarva, huzatmentes helyen kelesztjük ~3-4 órát.
- A megkelt tésztát lisztezett deszkán átgyúrjuk és cipóvá formázzuk. Sütőpapírral letakart tepsire tesszük és a tetejét éles késsel bevágjuk. Konyharuhával letakarva ~1 egy órát kelesztjük.
- 220°C-ra előmelegített sütőben -aminek az aljába kis lábasba vizet teszünk, hogy legyen gőz a sütésnél-, ~50 perc alatt készre sütjük a cipót.
- Rácsra téve kihűtjük.
Nekem a Húsvéthoz -néhány éve- épp úgy hozzátartozik a répatorta, mint a sonka, főtt tojás, fonott kalács trió. :) Igaz, ez évben magunknak sütjük a sok finomságot... Én biztos vagyok benne, hogy ezt a trifle-t jövőre is elkészítem és akkor majd más is megkóstolhatja. :) Lehet, hogy nem is fogok vele várni kerek egy évet. Elvégre répatortát nem csak húsvétkor lehet enni. ;)
Hozzávalók egy 20 cm átmérőjű 12 cm magas tálhoz:
A répatortához:
30 dkg sárgarépa tisztítva, finomra reszelve
1,4 dl olaj
2 tojás
15 dkg cukor
8 dkg pirított dió durvára vágva
17,5 dkg sima liszt
8 g sütőpor
1 kk. őrölt fahéj
1 kk. őrölt gyömbér
1 csipet só
5 dkg kandírozott narancshéj apróra vágva
Továbbá:
vaj és liszt a formához
A krémhez:
6 dl habtejszín (30 %-os)
25 dkg mascarpone
6 ek. porcukor
2 csomag habfixáló (2 x 12 g)
1 narancs reszelt héja
A díszítéshez:
tört kandiscukor
- A tortához a lisztet a fűszerekkel és a sütőporral elkeverjük.
- Egy tálban a tojást a cukorral kihabosítjuk.
- Hozzáadjuk az olajat, a sárgarépát, a diót és a narancshéjat, végül belekeverjük a sütőporos, fűszeres lisztet.
- Vajazott, lisztezett 20 cm átmérőjű kapcsos tortaformába öntjük a tésztát.
- Elegyengetjük és 180 °C-ra előmelegített sütőben ~35 perc alatt készre sütjük. Pár percet pihentetjük, majd a formából kivéve, rácsra téve teljesen kihűtjük.
- A krémhez a tejszínből a porcukorral és a habfixálóval kemény habot verünk. Hozzáadjuk a mascarponét és narancshéjjal ízesítjük.
- A répatorta egyik felét a tál aljába morzsoljuk. Rákanalazzuk a tejszínes krém felét. Elsimítjuk. Erre jön a második réteg répatorta, majd a krém másik fele, amit szintén elsimítunk.
- A tetejét tört kandiscukorral díszítjük. Tálalásig hűtőben tartjuk.
Tipp: Ha esetleg kimarad egy kevés a hozzávalókból, készíthetünk kis egyszemélyes adagokat.
A receptet megtaláljátok a Kifőztük magazin áprilisi számában is. :)
Ez a húsvét más lesz... Hogy igazán békés lesz-e, nem tudom. De bizonyára sokkal csendesebb lesz. Nem lesz nagy gyerekzsivaj, nem jönnek rokonok látogatóba és mi sem mehetünk. Nem jönnek locsolók, így idén a hímes tojás is kevesebb. Azért persze lesz sonka, kalács és egy kis sütemény... És persze lesz kincskeresgélés a kertben Csemetével. Kicsit nehéz szívvel, de azért készülünk az ünnepre. Talán az most a legfontosabb, hogy vigyázzunk magunkra, egymásra és bízzunk abban, hogy mindez, amit most átélünk, hamarosan a múlté lesz. Bizonyára sokat fogunk tanulni ezen időszakban magunkról és egymásról. Átértékelődik nagyon sok minden és rájövünk mik a valóban értékes dolgok az életünkben.
Vigyázzatok magatokra! ♥
Ahogy beindult az új kovász, úgy nálam is elindult a vezérhangya, hogy mi finomakat lehetne sütni vele. Nézelődtem itthoni és külföldi oldalakon, bújtam a szakácskönyveket és régi receptes újságokat. Sok helyen találkoztam az öregtészta fogalmával és úgy gondoltam, én is kipróbálom. Igaz, a legtöbb helyen élesztővel készítik, de azért szerencsére van szép számmal kovászos variáció is. ...és persze ahány variáció, annyiféle receptúra. Nagyon megtetszett, így reméltem, hogy nekem is sikerülni fog. :)
Hozzávalók:
Az aktív kovászhoz:
10 dkg kovász
10 dkg langyos víz
5 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
5 dkg sima liszt
Az öregtésztához:
az aktív kovász
50 dkg sima liszt
~3 dl langyos víz
- Az aktív kovászhoz egy tálba mérjük a hozzávalókat és alaposan elkeverjük. Letakarva 3-4 órát -vagy míg a háromszorosára kel- pihenni hagyjuk.
- Az öregtésztához tálba mérjük a lisztet, a vizet és hozzáadjuk az aktív kovászt. Kézzel alaposan összedolgozzuk. Letakarva pihenni hagyjuk 8-10 órát. Ennyi idő alatt szépen megkel, teli lesz buborékokkal és már használhatjuk is. :)
Az öregtésztát hűtőben, jól záródó dobozban tároljuk. Akár két hétig is eláll, ha addig el nem fogy. Használat előtt jó egy órával a szükséges mennyiséget kivesszük és hagyjuk, hogy "átmelegedjen".
Én délután kezdtem neki az elkészítésének, így éjszaka bőven volt ideje pihenni, reggel pedig már használtam is belőle az első kenyérhez. :)
Idestova 3 hete, hogy újra kovászkészítésbe kezdtem. Illetve kezdtünk, most Anyuékkal közösen. :) Jelen helyzetben azt hiszem nagyon sokan vagyunk, akik újra, vagy először, de nekibátorodunk. Azt kell mondjam, a kovászolás valóban jó dolog. Amellett, hogy kiválthatjuk vele az élesztőt, igen sok örömteli percet tud szerezni. Most aztán lehet kísérletezni a régi, jól bevált receptek átalakításával, újak kipróbálásával. A végeredmény pedig minden fáradozást és időt megér. :) Íme hát Bözsi reinkarnációja Életke (Anyu lett a keresztanyja :)). Két nap után már szépen buborékosodott és hála a kamrában megbújó aranytartalék teljes kiőrlésű búzalisztnek, nagyon szépen cseperedik. A fotón épp etetés után pózol, így kicsit kevesebb bubi látszik. :)
Hozzávalók 1:1 arányban:
víz
teljes kiőrlésű búzaliszt (enyhén púpozott evőkanállal mérjük)
- Első nap: 1 evőkanál vizet és 1 evőkanál lisztet jó alaposan elkeverünk egy tiszta befőttes üvegben. Nevet adunk neki, :) majd 24 órát pihenni hagyjuk.
- Második nap: 1 evőkanál vizet és 1 evőkanál lisztet hozzáadva, megetetjük leendő kovászunkat.
- Harmadik nap: 2 evőkanál vízzel és 2 evőkanál liszttel folytatjuk az etetést.
- Negyedik naptól: 8-12 óránként etethetünk 2-3 evőkanál vízzel és 2-3 evőkanál liszttel.
Nagyjából két hét után már lehet próbasütést csinálni, de a 3.-4. héttől lesz igazán ügyes a kovászunk. :)
Sütés után a következő etetésnél azt a mennyiséget pótoljuk, amennyit elvettünk belőle. Én reggel és este etetek, napi kétszer. Itt Anyuéknál most kb. 22 °C-ot tudunk neki tartani és tökéletesen jól érzi magát. :) Egy jó nagy befőttesüvegben indítottuk el, hogy ne kelljen költöztetni. Az üveg szájára két réteg konyhai papírtörlőt erősítettem befőttes gumival. Felváltva etetjük, dicsérgetjük, biztatjuk. A gondoskodást pedig meghálálja. Azóta készült vele már kenyér és kifli is, a recepteket pedig hamarosan hozom. :)
Évekkel ezelőtt sütöttem utoljára ír szódás kenyeret. Az első sütést több is követte, azután valahogy feledésbe merült. Most, hogy újra elkezdtünk Anyuval kovászt gyártani, eszembe jutott ez a kenyér is. :) A hozzávalók kimérése és a sütő bemelegedése közt eltelt időt leszámítva 40 perc múlva ott illatozott az asztalon. ;) Kívül ropogós, belül puha. A tésztája meglehetősen sűrű, de ettől függetlenül levegős. Az illata engem az üres joghurtos lepényre emlékeztet. :D Én most egy teljesen egyszerű változatot készítettem, de bármit keverhetünk a tésztájába. Akár zöldfűszereket, vagy pirított magokat, diót, mazsolát. Akár a különféle lisztekkel is variálhatunk.
Hozzávalók:
50 dkg sima liszt
1 kis pohár natúr joghurt + annyi víz, hogy összesen 3,75 dl legyen a folyadék
2 kk. szódabikarbóna
só
- A száraz hozzávalókat tálba mérjük, elvegyítjük.
- Hozzáadjuk a joghurtos vizet, majd gyors mozdulatokkal összeállítjuk a tésztát.
- Lisztezett deszkán két részre osztjuk. Cipókká formázzuk és sütőpapírral fedett tepsire tesszük.
- A cipókat éles késsel jó mélyen kereszt alakban bevágjuk.
- 200 °C-ra előmelegített sütőben ~30-35 perc alatt aranybarnára sütjük. Rácsra téve kihűtjük.
Tipp: Ha nincs kéznél joghurt, kefirrel, vagy akár néhány kanál tejföllel is készíthetjük. A lényeg, hogy az össz. folyadék-mennyiség meglegyen. :)