Oldalak

2016. február 28.

Boldog születésnapot Kisfiam ♥





















Csemete ma két éves. :) ♥ Hihetetlen, hogy milyen gyorsan telik az idő! Élénken emlékszem az első napra együtt, itthon. Az első mosolyra, az első kuncogásra, az első sírásra is bizony, az első lépésekre, az első szóra. ...hogy mi mindent fedeztünk fel eddig és még belegondolni sem tudok, hogy mennyi minden vár még ránk. :D Mennyi érdekes és izgalmas kaland. Ami a hármasban bandukolást illeti, az inkább már lendületes séta, vagy még inkább fürge szaladgálás. Fergeteges kacagásokkal és fogócskával tarkított közös építőzés, rajzolás, vagy meseolvasás. Persze nem csak mi szoktunk Csemetének "segíteni" ezekben a fontos tennivalókban, hanem ő is segít nekünk. :) Kertészkedni, főzni, tésztát gyúrni, teregetni, pakolni, kávét és teát keverni, sütemény "minőségellenőrizni",  könyves szekrényt és ruhás szekrényt átrendezni, kiszúrni a szőnyegen rejtőzködő szöszt és minden olyan apró és fura helyre bekukucskálni és beférkőzni, ami egy felnőttnek -talán épp méretéből fakadóan- eszébe sem jutna. ...vagy csak egészen egyszerűen azért, mert felnőtt... :D Pedig milyen mókás tud lenni, ha az ember be tud bújni a szék alá, vagy befúrja magát a kanapén pihenő párnák alá a kedvenc óriás maci társaságában és ott kuckózik, ha épp megfáradt a nagy munka közepette. :) Így telnek hát a napok, s mi továbbra is próbálunk lépést tartani az apró lábikókkal. S mi felnőttek tanítunk és megtanuljuk, hogy milyen is -újra- gyereknek lenni. :)




Málnás túrótorta

 
















Hozzávalók egy 22 cm átmérőjű tortához:
A tésztához:
17 dkg sima liszt
2 ek. holland kakaópor
10 dkg vaj
3 tojássárgája
2 tojásfehérje
7 dkg cukor
1/2 csomag sütőpor (6g)
csipet só

A túrókrémhez:
2,5 dl tejszín
2 csomag expressz zselatin fix
50 dkg túró
14 dkg porcukor
1 ek. szárított, reszelt citromhéj

Továbbá:
3 marék fagyasztott málna
2,5 dl tejszín a díszítéshez
2 ek. porcukor

  1. A tésztához a vajat habosra keverjük a tojássárgájával és a cukorral. Hozzáadjuk a sütőporral, kakaóporral és sóval elkevert lisztet, majd a kissé felhabosított tojásfehérjét. 
  2. A sűrű tésztát vajjal kikent, lisztezett -kapcsos oldalú- formába kanalazzuk, elegyengetjük, majd 165°C-ra előmelegített sütőben ~35 perc alatt készre sütjük. A formából kivéve, rácsra téve kihűtjük. 
  3. A krémhez a tejszínt kissé felhabosítjuk, majd a zselatin fixet hozzáadva kemény habbá verjük. Hozzáadjuk a porcukrot, citromhéjat és az áttört túrót. A krémet simára keverjük.
  4. A kihűlt tésztát tortatálra -vagy nagy tányérra- tesszük. Ráhelyezzük a sütőforma kapcsos oldalát; ez fogja tartani a krémet, míg megszilárdul. 
  5. A tésztán elrendezzük a málnaszemeket, majd beborítjuk a túrókrémmel. A tetejét egyenletesen elsimítjuk, majd néhány órára, vagy egy éjszakára hűtőbe tesszük a tortát.
  6. A díszítéshez a tejszínt a porcukorral együtt kemény habbá verjük. A tortát bevonjuk a tejszínhabbal, majd tetszés szerint díszítjük, ezután tálaljuk.























A hátteret a Fotókellék biztosította.

2016. február 26.

Közeledik a tavasz



Kankalin



Áprily Lajos - Esőcseppek

Vártunk, tavaszi langyos permeteg.
Várt a cseresznyebimbó-rengeteg.
Vártak növésre szomjazó füvek,
cserjék is, szikkadó gyökerüek.
Vártak a kankalinos oldalak.
S ti drága cseppek, én is vártalak,
hogy tegyetek csodát, ha még lehet:
zsendítsétek meg puszta lelkemet.



Nárcisz



 Galagonya



Tulipán óvoda :)






Cseperednek a paprikák :)


















A rozmaring csupa bimbó






Kibújt a metélőhagyma is :)


2016. február 24.

Fűszeres csirke narancsos csokoládészósszal












Ezer éve birizgálta a fantáziámat, hogy milyen lehet egy csokoládéval ízesített húsos főétel. Igaz, tartottam is tőle kicsit, mert mi van, ha majd egyikőnknek sem ízlik? Fura, vagy sem, belevágtam és milyen jól tettem! :D A csirke vaj-puha, a szósz pedig fűszeres, pikáns és klasszul érződik benne a csokoládé. Mégsem tolakodó az íze. Igaz, maga a szósz elég tömény. :D Mint sok mindenre, erre is igaz a mondás: "A kevesebb több." ;)












Hozzávalók 4 személyre:
4 egész csirkecomb

A páchoz:
1 tk. őrölt fahéj
1 kk. őrölt szegfűbors
2 ek. méz
1/2 narancs leve és reszelt héja
4 gerezd fokhagyma

bors
0,5 dl olívaolaj

A csokoládészószhoz:
1 nagy vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
~2 dl paradicsomlé (100%-os)
2 ek. méz
1/2 narancs reszelt héja
1 ek. balzsamecet
5 dkg étcsokoládé

bors
víz


  1. A csirkecombot megtisztítjuk, két részre vágjuk. A húst nagy zárható dobozba tesszük, rászórjuk a felkarikázott fokhagymát. A pác hozzávalóit kis tálkában kikeverjük, majd a húsra öntjük. Jól átforgatjuk és lezárva legalább egy éjszakára hűtőbe tesszük. 
  2. A bepácolt húst a páccal együtt -a fokhagymakarikák kivételével- felforrósított mély serpenyőben többször átforgatva lepirítjuk, majd lefedve puhára pároljuk. A húst kivesszük, melegen tartjuk. 
  3. A serpenyőből a felesleges olajat kimerjük, majd a visszamaradt fűszeres szaftba szórjuk a finomra vágott vöröshagymát és üvegesre dinszteljük. Beletesszük a reszelt fokhagymát, narancshéjat, mézet, balzsamecetet, átforgatjuk és felöntjük paradicsomlével. Ízesítjük sóval, borssal és összeforraljuk.
  4. Ha szükséges kevés vízzel hígíthatjuk. Hozzáadjuk az apróra vágott csokoládét és addig kevergetjük, míg a csokoládé felolvad. Lehúzzuk a tűzről és kissé kihűtjük. Botmixerrel simára turmixoljuk, visszaöntjük a serpenyőbe és átmelegítjük. Ha szükséges még ízesítjük. 
  5. A fűszerese csirkesültet csokoládészósszal és mazsolás barna rizzsel körítve tálaljuk. 














A receptet a Kifőztük februári számában is megtaláljátok. :)
 

2016. február 21.

Csokoládés sütigolyó









Nem is tudom mi volt előbb... a kekszgolyó-, vagy a süti-ehetnék. :D A kamrába kibattyogva azon kaptam magam, hogy rettenetesen kutatok, de nem találok darált kekszet. Se semmilyen kekszet, amit meg lehetne darálni. (Mondjuk ez nem teljesen igaz, mert ott vannak Csemete kekszei, de az milyen lenne már, hogy feleszem előle, csak mert édességet ennék. Nem, nem!) ...jó, akkor legyen muffin. ...de nemrég volt. ...akkor legyen krémes. ...de az sokáig tart. ...akkor legyen valami gyors. Így hát némi muffin-szerű tésztából egy kis csokoládéval és egyebekkel ez az édesség kerekedett. :) Finom volt, lesz még. ;)








Hozzávalók:
A tésztához:
12 dkg sima liszt
3 dkg holland kakaópor
2 tk. sütőpor
10 dkg cukor
1/2 tk. vaníliakivonat
1,5 dl tej
0,6 dl olaj
csipet só

Az összeállításhoz:
6 dkg jó minőségű étcsokoládé
5 dkg porcukor
5 dkg vaj

A forgatáshoz:
holland kakaópor


  1. A tészta hozzávalóit egyneműre keverjük. Sütőpapírral bélelt 20x20x5 cm-es tepsibe öntjük és 180°C-ra előmelegített sütőben ~15 perc alatt kisütjük. Rácsra téve kihűtjük. 
  2. A vajat a csokoládéval gőz felett felolvasztjuk, ezután langyosra visszahűtjük. 
  3. A kihűlt tésztát tálba morzsoljuk. Hozzáadjuk a porcukrot, az olvasztott csokoládét és elvegyítjük. 30 percre betesszük a hűtőbe. 
  4. A csokoládés "tésztából" golyókat formálunk, majd megforgatjuk kakaóporban. Tálalásig hűtőben tartjuk.











A receptet a Kifőztük februári számában is megtaláljátok. :)
 

2016. február 18.

Császármorzsa









Az egyik kedvenc "édességem", már ha nincs kedvem épp palacsintát sütni. :) Márpedig hogy, hogy nem, van amikor nincs. :D Pláne este, vagy hajmosás után, mert persze akkor jön rá az emberre a palacsinta -vagy ne adj' Isten a bundáskenyér-ehetnék :D. Ilyenkor inkább a kevésbé átható illatú ételekre szavazok. Ezért hát a palacsintát olykor császármorzsára cserélem. A recept a kedvenc Horváth Ilona szakácskönyvemből van. Persze nem csak édességnek ehetjük. Kiváló lehet egy tartalmas leves után második fogásként, vagy esetleg vacsorára is. ;) Ráadásul garantáltan hangulatjavító hatással bír, úgyhogy épp jól jön ilyen borongós időben. :D










Hozzávalók 4-6 személyre:
2,5 dl sima liszt
2,5 dl búzadara
5 dl tej
4 tojás
fél citrom reszelt héja
5 dkg vaníliás cukor
5 dkg vaj
csipet só

A tálaláshoz:
porcukor
dzsem


  1. A lisztet és búzadarát tálba mérjük, majd felöntjük a tejjel és néha átkeverve egy órát pihentetjük. 
  2. A tojások sárgáját kikeverjük a cukorral, majd a búzadarás keverékhez adjuk. A tojások fehérjét kemény habbá verjük és szintén a búzadarás keverékbe forgatjuk. 
  3. Nagy, magas falú serpenyőben felhevítjük a vajat. A tésztát a serpenyőbe öntjük, majd addig sütjük, míg az alja pirulni kezd. Ekkor két -lehetőleg fa- villa segítségével apróbb darabokra tépkedjük a tésztát. 
  4. Folyamatosan keverjük, aprítjuk és addig forgatjuk, míg egyenletesen átsül és aranybarnára pirul. 
  5. Forrón, porcukorral hintve tálaljuk, dzsemet kínálunk mellé.











A receptet a Kifőztük februári számában is megtaláljátok. :)