Oldalak

2018. március 30.

Húsvétra















Juhász Gyula - Húsvétra

"Köszönt e vers, te váltig visszatérő
Föltámadás a földi tájakon,
Mezők smaragdja, nap tüzében égő,
Te zsendülő és zendülő pagony!
Köszönt e vers, élet, örökkön élő,
Fogadd könnyektől harmatos dalom:
Szivemnek már a gyász is röpke álom,
S az élet: győzelem az elmuláson."














Kellemes húsvéti ünnepeket kívánok mindenkinek!

Citromos mignon









Nagyon szeretem a mignont. :) Mindenféle ízben és formában. :D Emlékszem, gyerekkoromban nagyon finomakat lehetett kapni. ...vagy az eltelt idő szépíti az emlékeket. :D Minden esetre, legutóbb olyanba sikerült belefutni, ami egyáltalán nem emlékeztetett arra a bizonyos gyerekkori sütire. És akkor megérett bennem a gondolat, hogy épp itt az ideje házilag elkészíteni. Fogtam hát az egyik kedvenc tésztámat és krémemet, számolgattam, és végül nekiláttam kísérletezni. Úgy örültem, hogy elsőre olyan lett, mint amilyet szerettem volna. :) Azt hiszem legközelebb másik ízzel is elkészítem.









Hozzávalók ~20-30 db-hoz:
A tésztához:
6 tojás
15 dkg sima liszt
5 dkg étkezési keményítő
15 dkg cukor
2 ek. olaj
1 kk. sütőpor
1 csipet só
2 ek. citromlé

A krémhez:
3 dl tej
1 púpozott ek. sima liszt
1 púpozott ek. étkezési keményítő
2 citrom reszelt héja
10 dkg vaj
10 dkg porcukor

A mázhoz:
30 dkg porcukor
~2 citrom leve
1-2 csepp sárga színű természetes ételfesték

A díszítéshez:
dekorcukor


  1. A lisztet, étkezési keményítőt, sütőpor és sót tálba mérjük, elkeverjük.
  2. A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét a citromlével elkezdjük habbá verni, közben fokozatosan hozzáadjuk a cukrot.
  3. A fehérjehabhoz egyesével hozzáadjuk a tojások sárgáját, majd az olajat, végül beledolgozzuk a száraz hozzávalókat.
  4. A tésztát sütőpapírral bélelt ~40x40-es tepsibe simítjuk és 180°C-ra előmelegített sütőben ~18 perc alatt készre sütjük. A piskótát rácsra téve kihűtjük. Eltávolítjuk róla a sütőpapírt.
  5. A krémhez a tejből, a lisztből és az étkezési keményítőből sűrű pudingot főzünk. A tűzről levéve, tetejére fóliát simítunk, vagy porcukrot szórunk, hogy ne bőrösödjön; kihűtjük.
  6. A vajat a porcukorral kihabosítjuk, citromhéjjal ízesítjük. A főzött krémhez adva simára dolgozzuk.
  7. A piskótát 3 egyforma téglalapra vágjuk. Megtöltjük a citromos krémmel és ~1-2 órára hűtőbe tesszük pihenni.
  8. A porcukrot kikeverjük annyi citromlével -apránként adagoljuk-, hogy sűrűn folyós állagú mázat kapjunk.
  9. A megtöltött piskótát ~4x4 cm-es "szeletekre" vágjuk. Bevonjuk a mázzal, díszítjük és hűtőbe tesszük, míg a máz megszilárdul. Fogyasztásig hűtőben tartjuk.














Tipp: A bevonást legegyszerűbb afölött a tál fölött végezni, amelyben a máz van. A süteményt villára tesszük és egy kanál segítségével rácsorgatjuk a mázat. A felesleg visszacsepeg a tálba. A bevont és díszített süteményeket pedig sütőpapírra sorakoztatjuk szilárdulásig.

2018. március 28.

Tojáslikőr









Évek óta szemezek ezzel az itókával Mohánál. :) Eddig egyszer csináltam -bár én inkább csak kuktáskodtam- tojáslikőrt barátnőmmel, aminek van már vagy 20 éve. :D ...na az sem most volt. Az a likőr nyers tojással készült, talán ezért is volt bennem sokáig, hogy inkább kihagyom. Aztán rátaláltam erre a receptre és megígértem magamnak, hogy egyszer elkészítem. Most végre eljött az ideje. :D Nincs is erre jobb alkalom, hisz mindjárt itt a húsvét. A hozzávalók mennyiségén kicsit változtattam az itthoni készlethez igazodva. Mert hogy most sem készültem rá tudatosan, ez amolyan "mostvagysoha" pillanat volt. :D 









Hozzávalók:
5 tojássárgája

20 dkg porcukor
4 dl habtejszín
2 dl vodka
2 vaníliarúd

  1. 3 dl tejszínt a felhasított vaníliarudakkal együtt felforrósítunk.
  2. A tojássárgáját habosra keverjük a porcukorral és a megmaradt tejszínnel.
  3. A forró, vaníliás tejszínt -amiből előzőleg kihalásztuk a vaníliarudakat- folyamatos keverés mellett, vékony sugárban csorgatva a tojássárgájához adjuk.
  4. Az egészet visszatesszük a tűzre és takarék lángon, folyamatos keverés mellett besűrítjük. A tűzről levéve kihűtjük. Hozzáadjuk a vodkát, elkeverjük, majd üvegekbe szűrjük és hűtőbe tesszük fogyasztásig.














 

2018. március 23.

Húsvéti csülök/sonka főzése









Elérkezett a Húsvéti készülődés időszaka. Az ünnep előtt néhány nappal már sülnek az édes és sós apróságok, pénteken elkészül a torta, délután pedig felkerül főni a sonka és kezdődhet a kalácssütés. Szeretem a Húsvétot... Szeretem figyelni, ahogy a kertben napról napra egyre több virág nyílik. Szeretem, ahogy süt a nap, s a madarak fáradhatatlanul csiripelnek. Szeretem, ahogy a szélben kavarogva kergeti egymást az ezernyi virágszirom. (Remélem idén is így lesz! :)) Szeretem nézni, hogy hogyan lesz a tésztából szép mosolygós kalács. ...és szeretem, mikor a frissen sült kalács és a füstölt sonka illata keveredik a konyhában. Akár sonka, akár csülök kerül a húsvéti asztalra, mindkettőt egyformán főzöm. :) Nagyon-nagyon lassan... Van, hogy ízesítem, van, hogy csak magában főzöm, bárhogy is készül, mindenképp finom lesz.










Hozzávalók:
1 füstölt házi csülök vagy sonka
víz

Ha ízesítjük:
2 gerezd fokhagyma
4-5 szem szegfűbors

  1. A csülköt/sonkát megmossuk, majd attól függően, hogy mennyire sós -ha kell- beáztatjuk, hogy a tartósításhoz használt só egy része kioldódjon. A húst nagy fazékba tesszük és felöntjük annyi hideg vízzel, ami ellepi. Néhány órát, vagy akár egy éjszakát is a vízben hagyjuk.
  2. Ezután az áztatóvizet leöntjük, a csülköt/sonkát friss vízzel felöntjük -hozzáadjuk a fokhagymát, a szegfűborsot, amennyiben ízesítjük- és takarék lángon gyöngyözve addig főzzük, míg a hús megpuhul. (A főzési idő a hús méretétől és minőségétől függően változik. Időnként egy hústűvel ellenőrizzük, hogy kellően puha-e már.)
  3. Ha elkészült, a főzővízben hagyjuk teljesen kihűlni. Ezután kivesszük, alaposan lecsepegtetjük és tálalásig hűtőben tartjuk.















    A húsvéti reggelihez a sonka mellé frissen sült kalács, sonkalében főtt tojás, házi torma is jár. :)


    A főzőlevet megtartjuk, mert egy részében tojást főzhetünk, a többit pedig felhasználhatjuk levesek és más ételek készítéséhez. :)
     

    2018. március 21.

    Mediterrán tojássaláta









    Lassan itt húsvét és ilyenkor egyre többször jár az eszem valamilyen tojásból készült finomságon. Ez az étel, bár egyszerű tojássalátának indult, egy kis aszalt paradicsommal, oregánóval és parmezánnal egész különleges lett. :) Akár a húsvéti sonka mellé is kínálhatjuk, vagy vendégváró falatkákat is készíthetünk belőle egy-egy kiflikarikára, vagy sós kekszre halmozva. Mert a sok édes mellé kell egy kis sós is. ;)









    Hozzávalók 6-8 személyre:
    10 db kemény tojás
    4-5 evőkanál tejföl
    8-10 db olajban eltett aszalt paradicsom
    1 kávéskanál szárított oregánó
    1 lilahagyma
    3 evőkanál frissen reszelt parmezán

    frissen őrölt színes bors
    továbbá:
    finomra vágott metélőhagyma


    1. A kihűlt tojásokat megtisztítjuk, félbe vágjuk. A tojások sárgáját villával áttörjük. A tojások fehérjét felkockázzuk. 
    2. A paradicsomról leitatjuk az olajat, szintén kockákra vágjuk. A lilahagymát finomra aprítjuk. 
    3. Az összes hozzávalót tálba tesszük és alaposan elkeverjük. Néhány órára hűtőbe tesszük. 
    4. A salátát tálaláskor metélőhagymával díszítjük, frissen sült zsemlét vagy kalácsot kínálunk mellé.













    A receptet megtaláljátok a Kifőztük márciusi számában is. :)
     

    2018. március 17.

    Madártej









    Bár az időjárás ismét egyre téliesebb, az elmúlt napok néhány órás napsütése elég volt ahhoz, hogy  előcsalogassa az első virágokat a kertben. :) A mosolygó ibolyáktól és krókuszoktól, a bimbózó nárciszoktól, jácintoktól és a madarak csiripelését hallgatva egészen tavaszi hangulatom lett. :D Márpedig, ha itt a tavasz, akkor lassan itt a húsvét is. Így aztán elkezdtem recepteket keresgélni, hogy idén mi kerüljön majd az ünnepi asztalra. Végül nem tudom, hogy honnan, de eszembe jutott, hogy kicsinek mennyire szerettük a madártejet és hogy milyen nagyon régen nem ettem. Még sosem csináltam és azt sem tudtam, hogy a fiúk szeretik-e, de reméltem, hogy igen. ...és így is lett. :)




     




    Hozzávalók 6-8 személyre:
    1 l tej (minimum 2,8 %-os)
    2 dl habtejszín
    4 nagy tojás
    15 dkg cukor
    1 vaníliarúd
    1 csapott ek. sima liszt
    1 csipet só
    a tálaláshoz:
    pirított szeletelt mandula


    1. A tejet nagy lábasba öntjük és kis lángon felforraljuk. 
    2. A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét 3 evőkanál cukorral és 1 csipet sóval kemény habbá verjük. 
    3. A tojáshabból kanállal diónyi galuskákat formálunk. Ezeket a csendesen fövő tejben oldalanként ~1,5 percig főzzük, majd szűrőkanállal óvatosan szitába szedjük. Lecsepegtetjük. A szitából tányérra sorakoztatjuk, félre tesszük. 
    4. A tejet -hozzáadva azt is, ami a habgaluskákról lecsöpögött- átszűrjük. Visszatesszük kis lángra. 
    5. A tojássárgáját kikeverjük a megmaradt cukorral. Hozzáadjuk a lisztet, a vaníliarúd kikapart magját, végül a tejszínnel hígítjuk. Vékony sugárban, folyamatos keverés mellett a tejbe csorgatjuk, és besűrítjük. Vigyázzunk, hogy ne forrjon fel, különben a tojás kicsapódik. 
    6. Kihűtés után poharakba szedve habgaluskával tálaljuk, tetejét szeletelt mandulával díszítjük.















    A receptet megtaláljátok a Kifőztük márciusi számában is. :)
     

    2018. március 15.

    Szalonnás tojással töltött pite









    Ez az étel végtelenül egyszerű, mégis klasszul fel lehet így dobni a megszokott "reggeli rántottát". :) Természetesen a hozzávalókat ízlés szerint variálhatjuk. Kerülhet bele hagyma, gomba, paprika, egy kis kolbász, vagy bármi, amit szeretünk. :) Ráérős reggeli, vagy akár szép időben egy kiránduláson tökéletes uzsonna is lehet. :)









    Hozzávalók 4 db-hoz:
    1 csomag fagyasztott leveles tészta (4 x 125g-os)
    3 tojás
    10 dkg füstölt húsos szalonna
    5 dkg reszelt sajt (trappista vagy edami)


    Továbbá:
    1 tojássárgája
    frissen őrölt színes bors


    1. A töltelékhez az apró kockákra vágott szalonnát serpenyőben zsírjára sütjük. Hozzáadjuk az elhabart tojásokat, ízesítjük sóval és elkészítjük a rántottát. Kihűtjük és belekeverjük a reszelt sajtot. 
    2. A szobahőmérsékleten kiolvasztott tésztalapokat lisztezett deszkára tesszük, egyenként kissé kinyújtjuk, majd a pitekészítővel kiszúrjuk és megmintázzuk. (1 lapból 1 pite készül.) 
    3. A teli tésztalapot a pitekészítő aljába tesszük. A szélét körben lekenjük tojássárgájával, majd belehalmozzuk a töltelék 1/4-ét. Ráhelyezünk 1 rácsozott tésztalapot, majd „megformázzuk”.
    4.  Mindet sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, a tetejüket lekenjük tojássárgájával, megszórjuk borssal, és 200°C-ra előmelegített sütőben ~20 perc alatt készre sütjük. 














    A receptet a Kifőztük márciusi számában is megtaláljátok. :)