Oldalak

2013. február 28.

Krémes forró csokoládé










Szeretjük a forró csokoládét... Bár van, mikor hetek is eltelnek, hogy újra innánk. Szóval nem vagyunk valami nagy forró csoki függők. :) Elég sokfélét kipróbáltunk már. Voltak köztük egész jók is, de úgy gondoltam elég a kísérletezésből, elvégre ez nem akkora varázslat, hogy itthon ne lehetne elkészíteni. Hűvös őszi, téli reggeleken nincs is jobb, mint ezzel indítani a napot. :) Egy szelet puha kaláccsal, nagyon finom. No persze délutáni beszélgetéseknek is remek kísérője lehet. ...vagy kucorodjunk kedvenc könyvünkkel egy kényelmes fotelba és úgy kortyolgassuk. :D









Hozzávalók 2 személyre:
5 dl tej (2,8%-os) vagy 4 dl tej + 1 dl tejszín
3 ek. holland kakaópor
1 tk. étkezési keményítő
6 dkg magas kakaótartalmú étcsokoládé
2 ek. barna cukor
 

Tejszínhab és kakaópor a díszítéshez esetleg reszelt csokoládé.
  1. Egy lábasba kimérünk 4 dl tejet, beletördeljük a csokoládét, hozzáadjuk a cukrot és elkezdjük melegíteni.
  2. Míg a tej felforrósodik, a csokoládé és a cukor elolvad -néha keverjük meg-, egy kis tálkában összekeverjük a keményítőt és a kakaóport a maradék tejjel, vagy tejszínnel.
  3. A kakaós keveréket óvatosan csorgatva a forró csokoládés tejhez öntjük, közben habverővel folyamatosan keverjük, hogy csomómentes legyen.
  4. Újra felforrósítjuk, és addig melegítjük, folyamatos keverés mellett, míg szépen besűrűsödik a forró csokoládé.
  5. Forrón bögrékbe öntjük, tejszínhabbal és kakaóporral díszítjük.

"télidéző - tavaszváró"

De jó lenne, ha már tavasz lenne. (ezt az esős, borongós, szeles időt nem nekem találták ki... akkor már inkább a fehér hótakaró és napsütés) 
Mintha ez csak ezen múlna! :) Egy kívánságon... no persze jóban kellene lenni az időjárás-felelőssel is. 
Igaz, ami igaz, a télnek megvannak a maga szépségei, főleg, ha a szakadó hóesést egy fűtött szobából nézheti az ember, miközben mondjuk egy bögre forrócsokit kortyolgat (miután már vagy ötször ellapátolta a havat a járdáról, lesöprögette a teraszt és hordott be fát, hogy legyen mivel begyújtani a cserépkályhába). Persze a természetnek szüksége van a télre, a pihenésre... Erőt gyűjteni a következő tavaszra és nyárra, hogy minden apró kis virág, minden rügy, hajtás és levél tökéletes legyen.  
Lehet, hogy buggyant vagyok, de én szeretek havat lapátolni. Szeretem, ha ropog a hó a talpam alatt és azt is, hogy olyankor mindent szép, tiszta, csillogó, fehér dunyha takar. Imádom, hogy nincs két egyforma hópehely, mint ahogy nincs két egyforma ember sem. 
...íme néhány apróság :)

2009. december

2009. december

2010. december

2013. január

2012. február

2013. február 26.

Fokhagymás-bazsalikomos grissini



Grissini... egy olasz kenyérkülönlegesség. Jó kis ropogtatni va, ami gyorsan elkészül. Sokféleképpen lehet ízesíteni. Én egy teljesen egyszerű -és ránk nézve teljesen egyértelmű- párosítást használtam.
 

Hozzávalók ~60 darab kenyérrúdhoz:
30 dkg BL 70-es liszt (búzaliszt búzacsírával)
20 dkg durum simaliszt
2,5+0,5 dl langyos víz
4-5 ek. olívaolaj
2 tk. só
csipet cukor
2,5 dkg élesztő
4 gerezd fokhagyma
1 nagy marék friss bazsalikomlevél

  1. A bazsalikomleveleket megmossuk, majd papírtörlőn leszárítjuk. A fokhagymát lereszeljük.
  2. Az olajat egy kis lábosban felhevítjük, és megfuttatjuk rajta a fokhagymát. Nem kell sok idő, 15-20 másodperc elég is. Félretesszük hűlni, míg előkészítjük a többi hozzávalót.
  3. A bazsalikomot finomra vágjuk.
  4. Egy nagyobb tálba kimérjük a kétféle lisztet, hozzáadjuk a sót, a csipet cukrot, a bazsalikomot és a fokhagymát az olajjal együtt. Belemorzsoljuk az élesztőt, beleöntünk 2,5 dl langyos vizet, és elkezdjük összedolgozni a tésztát.
  5. A maradék fél deci vizet csak menet közben, fokozatosan adjuk a tésztához, ha szükséges.
  6. A tésztát 2-3 percig dagasztjuk, majd letakarva langyos helyen 1 óra alatt a duplájára kelesztjük.
  7. A sütőt előmelegítjük 200°C-ra.
  8. A tésztát lisztezett deszkára borítjuk, bátran átdagasztjuk, majd egy nagyjából 30x25 cm-es téglalappá nyújtjuk.
  9. A téglalapot hosszában félbe vágjuk, majd mindkét téglalapot 1 cm széles (12,5 cm hosszú) rudakra vágjuk.
  10. A rudakat egyesével megsodorjuk úgy, hogy 20-22 cm hosszúak legyenek, majd sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük őket, kis szabad helyet hagyva köztük, mert sütés közben "meghíznak". :)
  11. 12-15 perc alatt készre sütjük őket. Akkor jók, ha épp elkezdenek színt kapni, így kívül már ropogós, belül még puha lesz a grissini.



2013. február 24.

Csőben sült karfiol fűszeres morzsával



Anyu otthon sokszor készít ilyen köretet sültekhez. Mivel itthon nálunk csak én eszem, így elég ritkán készítek. Ma nálunk voltak anyuék és testvéremék ebédre. Tudtam, hogy ők szeretik a morzsás karfiolt, így nem is volt kérdés, hogy a sült csirke mellé ez lesz az egyik köret. :)


Hozzávalók 6 személyre egy 25x20x6 cm-es sütőtálhoz:
1 kg karfiol (tisztítva)
4 ek. olívaolaj
8-10 ek. zsemlemorzsa
2 nagy pohár 20%-os tejföl (330 g-os)
szerecsendió
borsikafű
1 kk. ecet
só 

  1. A karfiolt nagyobb rózsákra szedjük, megmossuk és enyhén sós vízben puhára főzzük (~10 perc). A főzővízbe teszünk egy pici ecetet, így a karfiol megőrzi szép fehér színét.
  2. Egy serpenyőben felhevítjük az olívaolajat, megpirítjuk rajta a zsemlemorzsát, amit szerecsendióval és borsikafűvel ízesítünk.
  3. A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra.
  4. Ha a karfiol megfőtt, a rózsákat óvatosan egy szűrőbe szedjük és alaposan lecsepegtetjük róluk a főzővizet.
  5. A sütőtál alján elterítünk 5-6 evőkanálnyi tejfölt, rászórjuk a morzsa felét, majd elrendezzük rajta a karfiolrózsákat.
  6. Meghintjük pici sóval, szerecsendióval, majd betakarjuk tejföllel.
  7. A tetejét megszórjuk a maradék fűszeres morzsával és sütőbe téve ~10 perc alatt átsütjük.

Magvas kifli kovásszal




Újabban folyton a kovászos receptekkel kísérletezek. Ez a kifli második nekifutásra lett ilyen. Az első kissé sűrű lett... De sebaj, mert fokhagymás olajon pirítva paradicsomos kenyérsalátaként elfogyott az utolsó falatig. :) Szóval nem veszett kárba és tapasztalatnak is jó volt. Abban nem volt élesztő, viszont volt még benne plusz rozsliszt. Alighanem a sok mag is ludas volt abban, hogy nem tudott úgy megkelni a tészta, ahogy szerettem volna.  
Ennél az adagnál rásegítettem hát egy csipet élesztővel, elsősorban a biztonság kedvéért. Nagyon könnyű, levegős tésztájú, ropogós héjú kiflik lettek. Igazából vacsorához sütöttem őket, de egyet úgy -még azon frissiben, épphogy langyosan- betermeltünk sült zsírral (amit oldalas sütésből menekítettem), lilahagymával és paradicsommal. Muszáj volt lemeózni. :D


Hozzávalók 6 db kiflihez:
 
20 dkg kovász (teljes kiőrlésű rozslisztből)
45 dkg kenyérliszt BL80
3 dl langyos víz
5 g friss élesztő
1 tk. só
1 kk. cukor
1 ek. olívaolaj
2 ek. lenmag
2 ek. szezámmag
2 ek. napraforgómag
lenmag és durva szemű só a szóráshoz



  1. A langyos vízben elkeverjük a kovászt, hozzáadjuk a cukrot és az élesztőt, átkeverjük, majd 15 percre félretesszük.
  2. A lisztet egy tálba mérjük, hozzáadjuk a magvakat, a sót, az olívaolajat és a kovászt. Összedolgozzuk, majd 10 perc alatt hólyagos tésztát dagasztunk.
  3. Gondolatnyi olívaolajjal kikenjük a dagasztótálat, a tészta tetejét is átkenegetjük, majd letakarva, bebugyolálva, huzatmentes helyen minimum a duplájára -de inkább kicsit nagyobbra- kelesztjük (~3 óra).
  4. Ha a tészta megkelt, lisztezett deszkára borítjuk és elosztjuk hat egyenlő részre.
  5. Minden adag tésztát cipóvá formázunk, de nem gyúrjuk, hogy levegős és lágy maradjon.
  6. A cipókat gyors mozdulatokkal kb. 20 cm átmérőjű kerek lappá nyomkodjuk, húzogatjuk (továbbra is vigyázva a tésztában lévő levegőre). Ezután a kerek lapokat feltekerjük, kissé megsodorjuk, majd sütőpapírral bélelt tepsire egymás mellé fektetjük.
  7. A kifliket konyharuhával letakarva huzatmentes helyen a duplájára kelesztjük (~fél óra).
  8. Eközben bemelegítjük a sütőt 180°C-ra.
  9. A kifliket megspricceljük kevés vízzel, meghintjük lenmaggal és sóval, majd 35-40 perc alatt kisütjük.


2013. február 23.

Tüzes gránátalma chutney









Első találkozásunk óta nagyon megkedveltem a gránátalmát. Nagyon tetszik a savanykás íze, a szép rubin-piros színe (bár ez utóbbit igen nehéz bárhonnan is eltávolítani, ha valahová lecsöppen :) és az ember kezét is jól be tudja fogni, ha nem mossa le gyorsan). 
Rendszeres vendég lesz a konyhában. Most, hogy így összebarátkoztunk, itt volt az ideje, hogy egy újabb receptet találjak (ki) a felhasználásához.
Szeretem a chutney-kat, így ki kellett, hogy próbáljam, milyen is ez a gyümölcs egy jó melengető, téli variációban.





 




Hozzávalók 4 személyre:
1 nagy gránátalma
1 nagy fej lilahagyma
1 hüvelykujjnyi friss gyömbér
4 ek. chilidzsem vagy savanykás lekvár és 1 kk. szárított, tört chili
kis ág friss rozmaring
3 ek. méz 
csipet só
olívaolaj 

  1. A hagymát és gyömbért megtisztítjuk, majd mindkettőt finomra vágjuk. A rozmaring ágat leöblítjük, leszárítjuk, a leveleket lecsipkedjük (10-12 nagyobbacska levél kell), majd felaprítjuk.
  2. A következő lépés, hogy kinyerjük a gránátalma levét és magjait. A gyümölcsöt megmossuk, éles késsel félbevágjuk. Ezután egy nagy tál fölött érdemes elvégezni a további műveletet, így nem festjük át a konyhát. :) A fél gránátalmát megfogjuk, és kicsit megnyomkodjuk, mintha citromot csavarnánk - így kinyerjük a levét és pár magot. Ezután a vágott felével félig a tenyerünkre, félig az ujjainkra fektetjük, majd fakanállal alaposan megütögetjük, hogy a magok mind egy szálig kipotyogjanak. Ha nem ütünk nagyon mellé az ujjaink biztonságban vannak, de a gyümölcsöt szépen körbe tudjuk püfölni.
  3. Egy serpenyőben felhevítjük az olívaolajat, rátesszük a hagymát, a gyömbért, kissé megsózzuk és addig pirítjuk kevergetve, míg a hagyma üvegessé nem válik.
  4. Hozzáadjuk a chilit, a dzsemet vagy lekvárt, a mézet, a gránátalma levét és együtt addig pároljuk őket, míg a chutney alapja be nem sűrűsödik.
  5. Beleszórjuk a finomra vágott rozmaringot, hozzáadjuk a gránátalma-magokat, elkeverjük, 1-2 perc alatt összepároljuk, majd tálaljuk.







Bazargan - Csirkés bulgur gránátalmával






Az egész onnan indult, hogy múlt év elején párom szüleitől egy nagy csomag arab fűszeregyveleget kaptunk. Vásárfia az Emírségekből. Nagyon örültem neki, de egy jó darabig nem is mertem felbontani, mert akkor elfogy és hová lesz az ajándék... De hát ennek ez a lényege! Nem igaz? Persze ezeket a fűszereket egy kis utánajárással itthon is be lehet szerezni, de azért ez csak más. :) Elkezdtem receptek után kutatni, bújtam az itthoni szakácskönyveket és a netet. Aztán egyik alkalommal, mikor egy reform-boltban jártam, vettem bulgurt, hogy majd egyszer kipróbáljuk. Rá pár napra pedig gránátalmát is hoztam; olyan szépen mosolyogtak rám a boltban, hogy egyszerűen muszáj volt párat hazahozni belőlük. Emlékeztem, hogy egyszer találtam egy gránátalmás bulgur ételt. Sikerült is újra rálelni a receptre. És persze, ha már megvan, akkor különböző variációkra is rákerestem. Persze a java angol nyelvű oldalakon, de azért csak összejött. :) Itt van hát az én variációm. 

Hozzávalók 6 személyre:
40 dkg bulgur
40 dkg csirkemellfilé
2 gránátalma
2 közepes fej vöröshagyma
2 ek sűrített paradicsom
1 ek egész koriander
1 ek római kömény
1 tk őrölt fahéj

bors
olaj
vaj
petrezselyemzöld
kevés víz





  1. Kimérjük a bulgurt. Egy nagyobbacska fazékban a bulgur kétszeresének megfelelő mennyiségű vizet felteszünk forrni. Enyhén sózzuk. Mikor forr, beletesszük a bulgurt, elkeverjük, lefedjük, mérsékeljük a lángot.
  2. Miközben a bulgur puhul, apró kockákra vágjuk a megtisztított vöröshagymát. A koriandert és a római köményt mozsárban összezúzzuk. A csirkemellet csíkokra vágjuk. A petrezselymet felaprítjuk.
  3. Egy magas falú serpenyőben kevés olajat és vajat (2-2 evőkanálnyi) hevítünk. Beleszórjuk a fahéj, koriander és a római kömény felét. Egy percig pirítjuk a fűszereket, majd rátesszük a csirkemellcsíkokat, sózzuk, kicsit borsozzuk és pár perc alatt puhára pároljuk.
  4. Míg a csirke és a bulgur puhul, alaposan megmossuk a gránátalmákat, és "kinyerjük" a magokat és a gyümölcs levét. (Egy nagy tál felett érdemes csinálni ezt a műveletet.) A félbe vágott gyümölcsöket -kissé megnyomkodjuk, mintha citromot csavarnánk-, majd vágott felükkel félig a tenyerünkre, félig az ujjainkra fektetjük, majd egy fakanállal szépen körbeütögetjük. Így kipotyognak a magok. A maradék levet kicsavarjuk. A fehér hártyadarabokat kiszedegetjük a magok közül.
  5. Eközben a bulgur megpuhult (kb. 10-12 perc), felszívta a vizet, ezért levesszük a tűzről, átkeverjük, és visszafedjük. Mikor a hús megpuhult, ráöntjük a kész bulgurra, majd ismét lefedjük az edényt, hogy a hozzávalók ne hűljenek ki.
  6. Abban a serpenyőben, amiben a húst pároltuk ismét egy kevés vajat hevítünk, rátesszük a fűszerkeverék másik felét, beleszórjuk a felaprított hagymát és üvegesre pároljuk. Kissé megsózzuk, rátesszük a sűrített paradicsomot, a gránátalma levét és egy kevés vizet, majd 2-3 perc alatt összepároljuk. Ha kész, ezt is a bulgurhoz tesszük a gránátalma-magok felével együtt.
  7. A hozzávalókat összekeverjük, egy tálra halmozzuk, megszórjuk a gránátalma-magok másik felével, aprított petrezselyemmel, és tálaljuk.
 
 
 

Klasszikus lasagne házi tésztával és sugoval









Szeretjük nagyon az olasz ételeket. Nem is tudnék hirtelen olyat mondani, amit nem nagyon kóstolnánk meg. Persze itt most a hagyományos, mindenki által jól ismert eledelekre gondolok. Talán ahhoz képest, hogy mennyire szeretjük ennek az országnak a "konyháját" alaposabban is beleáshattam volna már magam a témába. De ami késik, nem múlik.
De, egyet mégis tudok. A velencei halragu... Hát, biztos finom, a halat is szeretjük, de ahogy ott "figyelnek" a halfejek a tálból... :D Igazából élőben nem is láttam még ilyet, csak Jamie Oliver egyik műsorában. :) Azután megkaptam az egyik könyvét: Jamie belevág címmel, amiben olasz ételek is vannak, így már az ominózus halragu receptje is megvan. Egyszóval minden adott ahhoz, hogy egyszer nekiálljak. De egy kicsit elkalandoztam...
A lasagne az egyik abszolút favorit. Gondoltam elkészítem újra, hogy egy kis nyarat csempésszek a házba és hogy felavassam a tésztagépet, amit páromtól kaptam. :) Egy ilyen borongós hétvégén, mint amilyen ez is egész más hangulata lesz az embernek, amint megérzi a konyhából szálló illatokat. A végeredményt falatozva pedig már egyáltalán nem érdekel, hogy kint esik az eső, mert gondolatban már messze járunk... :)





Hozzávalók 4-6 személyre egy 25x20x6-os sütőtálhoz:

A tésztához:
20 dkg durumbúza simaliszt
1 dl langyos víz
csipet só

A besamelhez:
5 dkg vaj
3 púpozott ek liszt
kb. 0,5 l tej

szerecsendió
 
A sugohoz:
500 g paradicsompüré (8,5 ref %-os)
1 közepes fej vöröshagyma
1 kisebb sárgarépa
1 kis fej zeller
30 dkg darált hús

bors
1 babérlevél
1 marék friss bazsalikomlevél (vagy 1 tk szárított)
1 kis rozmaring ágacska
2 ek olívaolaj
3 dl víz



  1. A lisztet a vízzel és csipet sóval összedolgozzuk. Először egy tálban, majd egy deszkán addig gyúrjuk a tésztát, míg szép egynemű és ruganyos nem lesz. Tiszta zacskóba téve egy órát pihentetjük. 
  2. Míg a tészta pihen, elkészítjük a sugot.
  3. A zöldségeket megtisztítjuk. A vöröshagymát finomra aprítjuk. A zellert és a sárgarépát lereszeljük.
  4. Egy serpenyőben felhevítjük az olívaolajat, majd üvegesre pirítjuk a hagymát.
  5. A bazsalikomot és rozmaringot felaprítjuk.
  6. A hagymához adjuk a reszelt zöldségeket, és 3-4 percig együtt sütjük.
  7. A zöldséges alaphoz tesszük a darált húst, sót, borsot és 5 percig együtt pirítjuk.
  8. Ráöntjük a paradicsompürét, beletesszük a babérlevelet és az aprított zöldfűszerek felét. Jól elkeverjük, kevés vizet öntünk hozzá, majd takarék lángon fedő alatt el kezdjük összefőzni.
  9. Akkor lesz kész a sugo, ha a zöldségek krémessé váltak benne. Ez kb. 1 óra. Közben időnként pótoljuk az elpárolgott nedvességet vízzel. Fél óra után kihalásszuk a babérlevelet. Elkészülte előtt 5 perccel pedig hozzáadjuk a többi friss zöldfűszert. Ha kész, félretesszük.
  10. Mivel a tészta már eleget pihent, kézzel, vagy géppel vékonyra nyújtjuk, majd téglalapokra vágjuk. 
  11. Elkészítjük a besamel mártást. Egy lábasban felhevítjük a vajat, rászórjuk a lisztet, és fehéredésig pirítjuk. Vigyázva, nehogy lekapjon. A tejet meglangyosítjuk. A lisztet ízesítjük sóval, szerecsendióval, majd felengedjük a tejjel. Közepesen sűrű mártássá főzzük, folyamatosan kevergetve, nehogy csomós legyen.
  12. A sütőt előmelegítjük 170°C-ra.
  13. Egy tűzálló edény aljába egy kevés sugot teszünk, majd erre jön egy réteg tészta . Erre egy réteg sugo kerül, majd újabb réteg tészta. A rétegezést addig folytatjuk, míg a hozzávalók el nem fogynak. Legfelülre sugo kerüljön.
  14. A tetején eloszlatjuk a besamel mártást, és megszórjuk az egészet reszelt sajttal.
  15. Előmelegített sütőben 35-40 perc alatt készre sütjük.





2013. február 22.

"Karácsonyi" kalácskoszorú












Ez a kalács nekünk duplán karácsonyi. ♥ Anyu lánykori neve Karácsonyi, és ennek a kalácsnak az eredeti receptje az ő anyukájától, Messze-mamától származik.
Anyu -ahogy régen Messze-mama is-, mindig süt ilyen kalácsot karácsonykor és húsvétkor, ahogy most már én is. :) Puha, foszlós, nem túl édes és akár egy hétig is eláll sütőpapírba csomagolva, ha addig el nem fog
y. Porcukorral megszórva, egy bögre kakaóval uzsonnára nagyon finom. ...vagy reggelire. ...esetleg vacsorára. ...bármikor! :)












Hozzávalók egy ~25 cm átmérőjű sütőtálhoz:
50 dkg sima liszt
3,75 dl tej
2 tojássárgája
3 dkg élesztő
6-8 ek. napraforgó olaj
2 ek. cukor
1 kk. só
 
A kenéshez 1 tojássárgája és napraforgó olaj.

  1. Egy nagy tálba kimérjük a lisztet.
  2. A tejet meglangyosítjuk. A felébe teszünk egy kevés cukrot, egy kanál lisztet, és felfuttatjuk benne az élesztőt.
  3. A tej másik felében elkeverjük a maradék cukrot, a két tojássárgáját, a sót és négy evőkanál olajat.
  4. Ha az élesztő felfutott, hozzáöntjük a tej másik feléhez, majd az egészet a liszthez adjuk, és elkezdjük kidolgozni a tésztát. Dagasztás közben adagoljuk hozzá fokozatosan a maradék olajat. Addig dagasztjuk, míg szép fényes, hólyagos nem lesz a tészta, és el nem válik az edény falától. (Én kézzel dagasztottam, ~10 perc alatt lett megfelelő.)
  5. Ekkor kis liszttel meghintjük, egy tiszta konyharuhával letakarjuk, majd huzatmentes helyen ~1 órát kelesztjük.
  6. A megkelt tésztát kivesszük a tálból, három egyenlő részre osztjuk. A cipókat bátran átgyúrjuk egy lisztezett deszkán, majd letakarva újabb 15 percig kelesztjük.
  7. Míg kel a tészta, előmelegítjük a sütőt 180°C-ra.
  8. Egy kerek sütőformát kikenünk zsírral, vagy kibélelünk szilikonos sütőpapírral.
  9. A cipókat hosszú hengerekké nyújtjuk, kissé megsodorjuk, majd hármas fonással kialakítjuk a kalácsot. A két végét szépen összedolgozzuk, majd a sütőformába tesszük. Ahol a tészta összeér, a fonatokat megkenjük olajjal, hogy ne ragadjanak össze, és szép formája legyen a kalácsnak. 10 perc pihentetés után megkenjük a tetejét tojássárgájával, és betesszük a sütőbe és ~40 perc alatt készre sütjük a kalácsot. (Tűpróba!) Rácsra téve hagyjuk kihűlni.













 

Erwtensoep - Holland borsóleves






Apu még egész fiatalon volt kint először Hollandiában. Egy kedves családnál lakott és dolgozott. Ott evett ilyen levest és annyira ízlett neki, hogy el is kérte a receptet -feljegyezte egy francia kockás lapra gyöngy betűkkel-, ami azóta is megvan, ahogy az akkor kötött barátság is. :) Nálunk mindenki nagyon szereti, ezért főzzük is szorgalmasan. Főzés vége felé karikázhatunk bele füstölt roppanós virslit, nem fogja elrontani. Mi tejföllel szoktuk enni. Lehet kicsit furán hangzik, de érdemes kipróbálni. :)









Hozzávalók 8 személyre:
0,5 kg hántolt felesborsó (eredetileg zöld, de sárgából is ugyanolyan finom:))
25 dkg császárszalonna, vagy füstölt csülök
1 közepes zeller szárral
3 sárgarépa
1 szál póréhagyma
2 közepes fej vöröshagyma
olaj

kakukkfű
víz

  1. A borsót előző este átválogatjuk, megmossuk, és éjszakára hideg vízbe áztatjuk.
  2. A zöldségeket megtisztítjuk, a pórét és a sárgarépát karikákra vágjuk. A vöröshagymát, zellert és zellerszárat kis kockára aprítjuk.
  3. Egy nagy fazékban kevés olajat hevítünk, és megpirítjuk benne a kockákra vágott szalonnát.
  4. Mikor a szalonna szépen pirosodik, hozzáadjuk a zöldségeket, jól átpirítjuk, majd kb. 5 percig dinszteljük.
  5. A zöldségekhez öntjük a borsót, az áztatóvízzel együtt, fűszerezzük, majd ha még szükséges, annyi vizet öntünk hozzá, hogy épp ellepje a zöldségeket.
  6. Kis lángon főzzük addig, míg a borsó teljesen krémes lesz (borsója válogatja, ez kb. 1,5-2 óra). A vizet folyamatosan pótoljuk, hogy ne sűrűsödjön be túlságosan a leves, mert akkor hajlamos leragadni
  7. Mielőtt levennénk a tűzről még egy kevés friss, vagy szárított kakukkfűvel ízesítjük. Egyet keverünk rajta és már tálalhatjuk is. Ropogós héjú friss kenyérrel az igazi.