Oldalak

2015. december 31.






 
Nagy László - Adjon az Isten

Adjon az Isten
szerencsét,
szerelmet, forró
kemencét,
üres vékámba
gabonát,
árva kezembe
parolát,
lámpámba lángot,
ne kelljen
korán az ágyra hevernem,
kérdésre választ
ő küldjön,
hogy hitem széjjel
ne dűljön,
adjon az Isten
fényeket,
temetők helyett
életet -
nekem a kérés
nagy szégyen,
adjon úgyis, ha
nem kérem. 

Mákos keksz












Mert mákosból sosem elég. :D ...ahogy diósból sem, de most abból valahogy többfélét sikerült sütni is az ünnepek előtt és csereberélni is Anyuékkal. :) Ezért gondoltam, jól jönne még egy kis mákos apróság. Mert finom, és mert szilveszterkor mákot enni jó. :)












Hozzávalók:
25 dkg sima liszt
10 dkg mák
10 dkg cukor
10 dkg kókuszzsír
1 citrom reszelt héja
2 tojás
1 csipet só


  1. A sütőt előmelegítjük 180°C-ra és két nagy tepsit kibélelünk sütőpapírral.
  2. A cukrot és mákot elkeverjük, majd finomra daráljuk. A többi hozzávalóval együtt tálba tesszük és kézzel összeállítjuk a tésztát.
  3. Lisztezett deszkán ~0,5 cm vastagra nyújtjuk, majd tetszőleges formával kiszaggatjuk/sütipecséttel megformázzuk.
  4. A kekszeket tepsire sorakoztatjuk és előmelegített sütőben ~12 perc alatt készre sütjük.











Ezzel a sütivel búcsúzom az óévtől és kívánok mindenkinek Boldog Új Évet! :)

2015. december 30.

Lencsefőzelék









Szeretem a lencsét. Levesnek, salátának, de a legjobban azt hiszem főzeléknek kedvelem. :) Az a fura helyzet állt elő, hogy kereken két éve tervezem, hogy felkerül ő is a társai mellé, mégis, eddig elmaradt. Már vagy négy garnitúra fotó készült róla, de valahogy eddig egyik sem lett igazán olyan, amilyennek szerettem volna. Jó persze, egy főzelék, az főzelék, sosem lesz olyan mutatós, mint egy torta, vagy sütemény. :D Én azért rendületlenül főztem és utána kattogtattam a gépet. :D Talán csak annyi kellett hozzá, hogy kapjak ajándékba két öregecske tányért a szívemnek oly kedves balatoni nyaralóból. ...és -most meg is lehet mosolyogni ezért- mintha minden a helyére került volna. Az egyszerű kis lencsefőzelékem úgy virított a tányérban, ahogy az én arcomon egy széles mosoly. :D Ezúttal csirkemellből egy gyors pörkölt készült hozzá, de nagyon finom fűszeres sült virslikarikákkal, vagy egy kis pirított húsos szalonnával.






Hozzávalók 6 személyre:
50 dkg lencse
1 babérlevél
4-5 szem szegfűbors
2 ek. mangalicazsír vagy olívaolaj
3 ek. sima liszt
1 közepes fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
cukor (ízlés szerint)
ecet (ízlés szerint)

2-3 ek. tejföl (elhagyható)


  1. A lencsét alaposan átválogatjuk, átmossuk, majd annyi vízben, ami bőven ellepi, két órát áztatjuk.
  2. Az előkészített lencsét leszűrjük, fazékba tesszük. Hozzáadjuk a babérlevelet, szegfűborsot, felöntjük annyi vízzel, ami bőven ellepi, és közepes lángon puhára főzzük. 
  3. Egy lábosban felhevítjük a zsírt/olajat, majd üvegesre dinszteljük rajta a finomra vágott vöröshagymát. Mikor kezd színt kapni, hozzáadjuk a vékonyra szelt fokhagymát is. Lehintjük liszttel, átpirítjuk, majd folyamatos keverés mellett elkezdjük felengedni a lencse főzőlevével. Közben a lencsét is átszedjük a rántásra. Nem baj, ha kimarad egy kevés főzőlé, később szükség szerint felhasználható hígításhoz. Ha tudjuk, menet közben halásszuk ki a babérlevelet és szegfűborsot.
  4. A főzeléket ízesítjük sóval, cukorral, ecettel, majd addig forraljuk, míg szépen besűrűsödik. Belekeverjük a tejfölt, egyet forralunk rajta, majd tálaljuk.








Ha követjük az újévi hagyományokat és hiszünk a babonákban, szilveszter napján csirke-, újév napján pedig disznóhús mellé készítsük. :)

2015. december 27.

Sajtos keksz















Ezt a receptet Húgom fordította és írta le nekem még hónapokkal ezelőtt, miután annyira ráörültem, mikor átküldte, hogy milyen jópofa. :) Nem tudom hogyan, de a papírlap valahogy bekerült a tálak közé a tálalóba és csak most, a nagy karácsonyi sütögetés közben került elő. :D Minden esetre nagyon megörültem neki, mert már mindenhol -kivéve a tálalót- kerestem. Az összes szakácskönyvet és gyűjteményes mappát fellapoztam. Némiképp változtattam az eredeti recepten, mert nem volt itthon cheddar. Mivel általában maasdamer sajtot eszünk, így ez a keksz is azzal készült. :) Párom szerint egy baj van vele: "Úgy nagyjából tízszer ennyit kellene belőle sütni." :D















Hozzávalók:
10 dkg maasdamer reszelve (cheddar vagy más kedvenc sajt)
20 dkg BL80 kenyérliszt
15 dkg vaj
1 tojás
1 tk. sütőpor
1 ek. mustár



  1. A hozzávalókból gyors mozdulatokkal tésztát gyúrunk. Cipóvá formázzuk és fóliába csomagolva hűtőben pihentetjük ~30 percig.
  2. Ezalatt a sütőt előmelegítjük 180°C-ra és két nagy tepsit kibélelünk sütőpapírral.
  3. Pihentetés után a tésztát négy egyenlő részre osztjuk. Lisztezett deszkán egyenként ~20 cm átmérőjű kerek formára nyújtjuk. 
  4. A tésztaköröket éles késsel 8 egyenlő körcikkre vágjuk, majd a kör közepét egy ~9 cm átmérőjű kerek formával kiszaggatjuk. 
  5. Az tésztát megmintázzuk, azaz kisebb-nagyobb lyukakat készítünk a cikkekre. A külső, nagyobb cikkeket még késsel félbe vágjuk, majd az így elkészített formákat tepsire sorakoztatjuk és előmelegített sütőben ~12 perc alatt készre sütjük.




















Eredeti recept itt.

2015. december 26.

...a szív ünnepe






"Karácsony nem az ész, hanem a szív ünnepe. És a szív érzi, hogy azok is ott állnak veled a karácsonyfa körül, akiket a szemeddel nem látsz, és az eszeddel nem hiszel."

Müller Péter







2015. december 23.

Kerststol - Holland karácsonyi kalács


















Nagyon régen szeretnék ilyen kalácsot sütni. Nemrégiben rátaláltam egy receptre, amit azután elküldtem Anyuéknak, hogy milyen jópofa is lenne megsütni karácsonyra. Apu Hollandiából sokszor hozott ilyen kalácsot, mikor karácsony előtt kint volt. Nagyon szerettük. A mandulás tölteléket leginkább. :D Persze a tészta is nagyon finom, hisz tele van csemegékkel. :) Néhány napja átjöttek Anyuék kicsit családozni és akkor hozta Apu a receptet, hogy lefordította. Én úgy örültem neki, mint egy kisgyerek, mert az Apukám még le is gépelte nekem! ♥ El is tettem gondosan a gyűjteménybe, így majd ebből sütöm ezután is, mert az íze, az illata pont olyan, mint amilyenre gyerekkoromból emlékszem. :)


 













Hozzávalók:
A tésztához:
20 dkg sima liszt
3 dkg friss élesztő
2,5 dkg cukor
0,75 dl langyos tej
1 kis tojás felverve (ebből egy evőkanálnyi kell majd a mandulás töltelékhez)
1 tk. vaníliaaroma (lehet mandula is)
1 narancs reszelt héja
4 dkg vaj
csipet só

Az első töltelékhez:
7 dkg mazsola
4 dkg dió (lehet mandula is)
8 dkg aszalt gyümölcs (itt most kandírozott ananász és cseresznye)

A második töltelékhez:
10 dkg marcipán (legjobb az 1:1 arányú, én most 2:1 arányút tudtam beszerezni)
2 ek. citromlé
1 ek. felvert tojás

Továbbá:
olvasztott vaj a kenéshez
porcukor a szóráshoz


  1. Az élesztőt tejben kis cukorral és egy kanál liszttel felfuttatjuk. A hozzávalókat a vaj kivételével tálba mérjük, majd az élesztőt hozzáadva kézzel, ~5-6 perc alatt kemény tésztává dagasztjuk. Ekkor hozzáadjuk a kockákra vágott vajat és addig gyúrjuk, dagasztjuk, míg a vaj egyenletesen eloszlik, és végül egy jó puha, ruganyos tésztát kapunk. Letakarva ~15 percet pihentetjük.
  2. A diót, gyümölcsöket apró darabokra vágjuk. A tésztát olajozott felületen ~20x25 cm-es téglalappá nyújtjuk és megszórjuk a gyümölcsös keverék harmadával. A tészta rövidebb oldalait középre hajtjuk, lenyomkodjuk. Elfordítjuk a tésztát, újra kinyújtjuk, megszórjuk a töltelék harmadával, majd az előbbi módon hajtogatjuk, nyújtjuk. Ezt a lépést még egyszer megismételjük, de hajtogatás után már nem nyújtjuk ki a tésztát, hanem cipót formálunk belőle és olajozott tálba téve, olajjal átkenve, letakarva 1 órát kelesztjük.
  3. A marcipánt összegyúrjuk a citromlével és tojással. Félre tesszük. A megkelt tésztát olajozott felületen ~25 cm hosszú ovális formára nyújtjuk. A mandulás töltelékből rudat sodrunk és hosszában a tészta közepére fektetjük. Az egyik felét ráhajtjuk, majd a töltelék mellett jó alaposan összenyomjuk a tésztát. Az egészet átfordítjuk, majd sütőpapírral fedett tepsire fektetjük. Olajozott fóliával lazán letakarva további 1 órát kelesztjük.
  4. A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. A megkelt tésztáról a fóliát eltávolítjuk, majd a kalácsot betesszük a forró sütőbe. 20 perc után a hőmérsékletet 160°C-ra csökkentjük és további ~15 perc alatt készre sütjük a kalácsot. Rácsra téve hűlni hagyjuk. 10 perc pihentetés után a tetejét átkenjük olvasztott vajjal, majd vastagon meghintjük porcukorral. Teljesen kihűtjük, majd szeleteljük.



 












Tipp: Egy kis segítség, a jellegzetes forma kialakításához. Igaz, én marcipánt használtam töltelékként, de biztos vagyok benne, hogy legközelebb a mandulatölteléket is házilag fogom elkészíteni, mivel az eredetileg nem ennyire homogén és tömör. ...és lássuk be illenék is. :D

2015. december 22.

Rákóczi túrós





















Éppen 10 éve nézegetem ezt a receptet az egyik Príma Konyha magazinban. :D Ideje volt már, hogy elkészüljön nálunk is ez a sütemény. Erre pedig nincs is jobb alkalom az ünnepeknél. :) Megmondom őszintén, hogy én nem jártam utána, vajon ez a leírás mennyire hasonlít az "eredeti"-hez. Kicsit sutának is tartom ezt a kifejezést, ha ételről van szó -hacsak az nem tényleg az eredeti :D-, mert az ételekben pont az a jó, hogy mindenki a saját ízlésére alakíthatja őket. Ez persze azt is jelenti, hogy meglehet, nem túl szerencsés pont ezt a nevet adni ennek a süteménynek, még ha a magazinban ez szerepel is. Pláne, hogy némiképp változtattam is rajta. Minden esetre a végeredmény igen jó lett. :D Ez kérem tehát itt a sokadik (majdnem) Rákóczi túrós. ;)


















Hozzávalók egy 25x30x6 cm-es sütőtálhoz:
A tésztához:
30 dkg sima liszt
10 dkg cukor
3 tojássárgája
20 dkg vaj
fél citrom reszelt héja
csipet só

A túrós töltelékhez:
70 dkg félzsíros túró
3 tojássárgája
2 tojásfehérje
5 ek. cukor
fél citrom reszelt héja
3 ek. tejföl
1 tk. étkezési keményítő
4 ek. sárgabaracklekvár

A tojáshabhoz:
4 tojásfehérje
5 ek. cukor
1 tk. citromlé


  1. A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal összedolgozzuk. Lisztezett deszkán 25x30 cm-es téglalappá nyújtjuk, majd a sütőpapírral bélelt sütőtálba igazítjuk. Villával megszurkáljuk és hűtőbe tesszük ~30 percre. Eközben a sütőt előmelegítjük 180°C-ra.
  2. Pihentetés után a tésztát ~20 perc alatt elősütjük. Míg a tészta sül, elkészítjük a tölteléket. A túrót villával áttörjük, majd alaposan elkeverjük a cukorral, tejföllel, tojássárgájával. Ízesítjük reszelt citromhéjjal, végül beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét. 
  3. Az elősütött tésztát megkenjük az étkezési keményítővel elkevert sárgabarack lekvárral, majd elosztjuk és szépen elegyengetjük rajta a túrós tölteléket. A süteményt visszatesszük a 180°C-os sütőbe ~20-25 percre.
  4. A tojáshabhoz a tojásfehérjét félig felverjük, majd apránként hozzáadjuk a citromlevet, cukrot és kemény habbá verjük. Csillagcsöves habzsákba töltjük és "feldíszítjük" vele a sütemény tetejét.
  5. A sütő hőmérsékletét 120°C-ra mérsékeljük és visszatesszük a süteményt, míg a hab a tetején szépen megszilárdul. (Én némiképp bizalmatlan vagyok a fehérjehabbal, úgy általában, ezért inkább kicsit tovább hagytam bent a sütit. Ez nálam még ~20 perc volt. Ennél a lépésnél mindenki döntsön belátása szerint. ;))
  6. A kész süteményt a sütőtálban langyosra hűtjük, majd a sütőpapír segítségével kiemeljük és deszkára téve kihűtjük. Tetszőleges formára szelve kínáljuk.




















...és igen, mazsola az nincs, van viszont annál több fotó. :D