Oldalak

2013. szeptember 30.

Kuszkuszos sütemény mézes gyümölcsökkel






Nem is tudom, honnan jutott eszembe, de egyszer csak beugrott, hogy olyan régen sütöttem grízes süteményt. ...és hogy milyen finom rajta a mézes dió... Elkezdtem összeszedni a hozzávalókat és ahogy kimentem a kamrába, megláttam a polcon a datolyát. Mellette ott csücsült a kuszkusz és arra gondoltam: Mi lenne, ha gríz helyett kuszkuszt használnék? Hát így történt, hogy ma kuszkuszos sütemény készült. :) Nem sokban különbözik a grízes "testvérétől", de valahogy mégis kicsit más. A mazsola a datolya és a dió nagyon klassz lett a mézes szirupban. Legközelebb megbolondítom egy kis fahéjjal, szegfűszeggel vagy kardamommal, mert biztos készül még. :D




Hozzávalók 8 személyre egy 25x20x6 cm-es sütőformához:
A tésztához:
20 dkg kuszkusz
15 dkg sima liszt
17,5 dkg xukor darálva
7,5 dkg darált dió
2,5 dl tejföl
2 dl olívaolaj
5 tojás
1 citrom reszelt héja
1 tk. sütőpor
csipet só

A tetejére:
1,5 dl méz
5 dkg durvára vágott dió
5 dkg mazsola
5 dkg durvára vágott datolya
1 citrom leve


  1. A sütőt előmelegítjük 180°C-ra.
  2. A tojásokat szétválasztjuk. A tejfölt, olívaolajat és a tojások sárgáját egy tálban kikeverjük.
  3. Egy másik tálba kimérjük a száraz hozzávalókat. A tojások fehérjét kemény habbá verjük.
  4. Összekeverjük a nedves és száraz hozzávalókat, majd legvégül óvatosan beleforgatjuk a masszába a tojáshabot.
  5. Az egészet olajjal kikent, lisztezett formába öntjük. Kicsit megütögetjük, hogy ne legyenek benne nagy buborékok és előmelegített sütőben ~25-30 perc alatt készre sütjük a tésztát. Sütés vége előtt 10 perccel lejjebb tehetjük, ha nagyon pirulna a teteje. A végén tűpróbával ellenőrizzük. Ha kész, kivesszük és 30 percet pihentetjük.
  6. Míg a tészta pihen elkészítjük a mézes gyümölcsöket.
  7. Egy serpenyőben illatosra pirítjuk a diót. Hozzáadjuk a datolyát, mazsolát, mézet és citromlevet. Közepes lángon kevergetve addig forraljuk, míg az egész szirupos nem lesz.
  8. A pihentetett tésztát vékony pengéjű késsel megszurkáljuk és a tetejére kanalazzuk a gyümölcsöket. Így a mézes-citromos szirup szépen be tud szívódni a tésztába. ~15-20 perc pihentetés után szeletelhetjük.





2013. szeptember 28.

Házi tejföl




Elképesztő mennyiségű tejfölt vagyunk képesek elpusztítani. :) Mivel ennyi fogy, nem is érdemes nekünk kisebb kiszereléssel foglalkozni, mint a "vödrös". Hiába ez a legolcsóbb arányaiban, azért néha meglepődök egy-egy üzletben, hogy mi pénzt elkérnek érte. Éppen ezért, már sokszor gondolkodtam azon, hogy jópofa lenne valahogy itthon készíteni. Több helyen olvastam már róla és nem tűnt bonyolult dolognak. Sőt! :D A legklasszabb útmutatót Mági-nál olvastam; nekem is az ő leírása adott ihletet, hogy belevágjak, hogy azután megkóstolhassuk. :D




Hozzávalók ~1-1,2 l házi tejfölhöz:
1 l tej (minimum 2,8 %-os)
6 nagy ek. tejföl (20 %-os)

Természetesen készíthetjük házi tejből és tejfölből is. :)
  1. A tejet forrásig melegítjük (nem kell forralni), majd levesszük a tűzről és langyosra hűtjük.
  2. Hozzáadjuk a szoba-hőmérsékletű tejfölt, majd habverővel jó alaposan elkeverjük a tejben.
  3. Befőttes üvegekbe, vagy tejfölös vödörbe töltjük, lezárjuk, majd alaposan bebugyoláljuk -mintha száraz dunsztba tennénk- és ~30 órát hagyjuk aludni. 




Én most egy nagyobb tejfölös vödörbe és  egy kis 2 dl-es üvegbe töltöttem az alapot.
A kész tejföl teteje -a felső 2-3 cm- sűrűbb. Sokkal sűrűbb, mint az átlag "bolti" tejföl. Alul hígabb, lágyabb volt, ez a része pont jó lehet főzéshez.
Összekeverve azért sokkal hígabb lett, mint vártam, így egy szűrőt kibéleltem a sajtnál használt anyaggal és 6-8 órát csepegtettem a kész tejfölt. Így "megszabadultam" a felesleges -~2,5-3 dl- savótól és klassz sűrű tejföl lett a jutalmam. Ha még tovább csepegtetem, akkor házi mascarponét kaptam volna. Legközelebb talán kibírjuk addig... :D


Kikeverve, csepegtetés után

2013. szeptember 26.

Fűszeres héjában sült burgonya






Még valamikor nyár elején viccből elültettem 6 szem kicsírázott krumplit. Szépen megjelöltem a helyüket nádpálcával, aztán vártunk. Nem is számítottam rá igazán, hogy lesz alattuk valami, mert ezek nem "igazi" vetőkrumplik voltak... aztán egyszer csak kihajtottak és akkora lombjuk lett, hogy ihaj! Jókat vigyorogtam rajtuk, gondoltam ha mást nem is csinálnak, de legalább szépen zöldítenek a kertben. ...azért a biztonság kedvéért idővel szépen felkupacoltam őket. Néhány napja újabb tereprendezésbe kezdtünk a konyhakert tájékán és a krumplik útban voltak -a lombjuk már úgy is odalett-, így fel kellett ásni a helyüket. Klassz meglepi volt, mert a "vicckrumplik" alatt tényleg lapult jó pár szem újkrumpli. Néhány "rágicsának" is kellemes meglepi lehetett, mert egy-két szem folytonossági hiányos lett. De oda se neki, így is lett egy fél rekesz saját krumpli. :D Ebből válogattam most ki a legapróbbakat.




Hozzávalók 2 személyre:
0,5 kg ~3-4 cm-es apró újburgonya (lehet picit nagyobb is, csak egyformák legyenek:))
3-4 ek. a fokhagymás olíva öntet olajából
5-6 gerezd fokhagyma
4-5 ágacska rozmaring
3-4 ágacska borsikafű
fél citrom leve

frissen őrölt színes bors

  1. A burgonyát, rozmaringot, borsikafüvet megmossuk, leszárítjuk.
  2. Egy sütőtálat kibélelünk sütőpapírral, majd beletesszük a burgonyát és a fokhagymagerezdeket héjastól.
  3. A borsikafű száráról lemorzsoljuk a leveleket, letépkedjük a zsenge hajtásokat és rászórjuk a burgonyára. Sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk a fokhagymás olívaolajjal és citromlével, majd kézzel alaposan összeforgatjuk, hogy a fűszerek mindenhová "eljussanak".
  4. Elrendezzük rajta a rozmaringágakat, majd betesszük a sütőbe és 200°C-on 45-55 perc alatt -ez függ a burgonya fajtájától és a szemek nagyságától- készre sütjük. Sütés közben 3-4 alkalommal átforgatjuk, hogy mindenhol egyenletesen piruljanak.
Mikor kész, kívül szép aranybarna, belül puha, mint a vaj. :)





2013. szeptember 24.

Mediterrán fűszerpác





  
Régebben sokféle "előre gyártott" fűszerpácot használtam. Mostanában viszont inkább itthon készítem el őket; annál is inkább, mivel a kertben egyre több a friss fűszernövény. Azok íze pedig egészen más, mint szárítva. Persze szárítva is szeretjük, de míg van friss miért ne azt ennénk? :D




Hozzávalók ~0,5 kg húshoz:
1 tk. őrölt pirospaprika
3-4 ágacska rozmaring
3-4 ágacska oregánó
2-3 ágacska borsikafű
2-3 ágacska kakukkfű (citromillatú)
csipet szerecsendió (ha lehet frissen reszelve)
csipet fahéj
2-3 gerezd fokhagyma
fél citrom leve
0,5 dl olívaolaj


  1. A friss fűszereket megmossuk, leszárítjuk. A leveleket leszedjük a hajtásokról, majd felaprítjuk és kis tálkába tesszük.
  2. Hozzáadjuk a pirospaprikát, szerecsendiót, fahéjat, reszelt fokhagymát. Sózzuk, belefacsarjuk a citromlevet és felöntjük olívaolajjal.
  3. Jó alaposan elkeverjük a hozzávalókat és már mehet is az előkészített húsra.






A citromlé miatt a pácolási időt lerövidíthetjük, mert az ízek könnyebben átjárják a húst. :)

2013. szeptember 22.

Méteres kalács

















  
Nagyon-nagyon régen ettem méteres kalácsot. Utoljára -legalábbis amire emlékszem-, unokatestvéreméknél Pesten, úgy nagyjából 25 éve. ...te jó ég... :D Az biztos, hogy akkor nagyon megtetszett. A puncsos "dolgokat" amúgy is nagyon szeretem és irtó jópofának találtam, hogy milyen színes ez a sütemény. Persze ott sündörögtünk a konyhában, míg készült, de akkor még csak az volt az izgalmas, hogy van-e egy kis tésztaszél, maradék krém, esetleg csokimáz. Néhány napja eszembe jutott, hogy ideje lenne elkészíteni, ha már annyira szerettem. Bogarásztam a receptes füzeteket, könyveket, aztán "kisütöttem" a saját méteres kalácsomat. :)












Hozzávalók:
A sima piskótához:
25 dkg sima liszt
1 cs. sütőpor
15 dkg cukor
2,5 dl tej
2 tojás
5 dkg olvasztott vaj
csipet só

A kakaós piskótához:
22 dkg sima liszt
3 dkg holland kakaópor
1 cs. sütőpor
15 dkg cukor
2,5 dl tej
2 tojás
5 dkg olvasztott vaj
csipet só

A krémhez:
2 cs. puncs ízű pudingpor (főzős)
8 dl tej
6 ek. cukor
1 ek. rumaroma
35 dkg vaj
30 dkg porcukor

A bevonáshoz:
20 dkg étcsokoládé
5-7 dkg vaj
3 ek. holland kakaópor


  1. Először kisütjük a két piskótát. A sütőt előmelegítjük 185°C-ra, egy őzgerinc formát (~34x11x4,5 cm) kivajazunk.
  2. A sima piskótához a tojásokat a cukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk az olvasztott vajat, csipet sót, a tej felét, elkeverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a sütőporos lisztet és a maradék tejet. A tésztát beleöntjük a formába, elegyengetjük, majd betesszük az előmelegített sütőbe és ~25-30 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük. A formából kivéve rácsra téve kihűtjük.
  3. A kakaós piskótához a tojásokat a cukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a kakaót, az olvasztott vajat, csipet sót, a tej felét, elkeverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a sütőporos lisztet és a maradék tejet. A tésztát beleöntjük a vajjal kikent formába, elegyengetjük, majd betesszük a meleg sütőbe és ~25-30 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük. A formából kivéve rácsra téve kihűtjük.
  4. A krémhez 6 dl tejet felforrósítunk. A maradék tejben elkeverjük a pudingport, a cukrot, majd felfőzzük a meleg tejben. Ha kész, levesszük a tűzről, kihűtjük. Mikor már nem tűzforró, a puding tetejére fóliát simítsunk, így nem bőrösödik be.
  5. Mikor a piskóták és a puding is kihűlt, kikeverjük a porcukrot a vajjal, rumaromával ízesítjük, majd simára keverjük a pudinggal.
  6. A piskótákat ~1,5 cm-es szeletekre vágjuk, majd elkezdjük összeállítani a süteményt.
  7. A sima és a kakaós piskótát felváltva vesszük, megkenjük krémmel és a tálon, amin majd tálaljuk, szépen egymáshoz ragasztjuk a szeleteket. A maradék krémmel bevonjuk a süteményt, hogy elfedjük az egyenetlenségeket. :) Hűtőbe tesszük, míg elkészítjük a mázat.
  8. A csokoládét a vajjal gőz felett felolvasztjuk. Hozzáadjuk a kakaóport, majd a simára kevert mázzal bevonjuk a süteményt. Néhány órára, vagy egy éjszakára hűtőbe tesszük. A süteményt forró vízbe mártott késsel -amit szárazra törlünk- ferdén felszeleteljük.


























2013. szeptember 21.

Szilvás gombóc









Elkezdődött a szilva-szezon. :) Ilyenkor kerül lekvár és befőtt a kamrába, néhány szem a fagyasztóba, esszük frissen és teszünk sütibe... és persze jó néhány szem vesz magára "gombóckabátot". :D Imádjuk a szilvás gombócot. A legjobban azt, amelyik friss szilvából készül, ezért ilyenkor sűrűbben kerül asztalra. No persze nem mondunk le róla az év többi szakában sem, mert befőttből, vagy fagyasztott szilvából is nagyon finom. ...de mégis, a friss gyümölcsből készült, az egészen más. Már csak azért is, mert ezek a gombócok most óriási dicséretet kaptak: "Ilyen finom szilvás gombócot még soha nem ettem!" Hát én azóta is büszkén mosolygok! :)









24 db szilvás gombóchoz:
A tésztához:
1 kg burgonya (tisztítva)
~20 dkg sima liszt
1 tojás
2 ek. zsír


A "töltelékhez":
12 szem nagy, vagy 24 szem pici szilva
fahéjas porcukor

A forgatáshoz:
zsír
zsemlemorzsa

A tálaláshoz:
fahéjas porcukor
  1. A burgonyát felkockázzuk, enyhén sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük, áttörjük, majd hűlni hagyjuk.
  2. Közben a szilvát kimagozzuk, ha túl nagyok, félbe vágjuk.
  3. Ha a burgonya kihűlt, hozzáadjuk a tojást, a zsírt, sózzuk, majd a liszttel együtt gyors mozdulatokkal tésztává dolgozzuk. Nem kell sokáig gyúrni, mert ragacsos lesz, egyre több lisztet fog felvenni és a végén kemény és nehéz lesz a tészta.
  4. Egy nagy fazékban enyhén sós vizet forralunk.
  5. A kész tésztát lisztezett deszkán rúddá sodorjuk, 24 egyforma részre vágjuk. A tésztaadagokból egyenként gömböket formázunk, majd a deszkán kerek formára lapogatjuk. Fogunk egy fél -vagy egész- szilvát, egy kávéskanálnyi fahéjas porcukrot teszünk a mag helyére, majd szépen bebugyoláljuk a tésztába. Óvatosan, lehetőleg gyors mozdulatokkal dolgozzunk. Mindig csak annyi gombócot töltsünk meg, amennyi egy fövésre elfér a fazékban, nehogy az előre megformázott gombócokban megolvadjon a cukor és eláztassa a tésztát.
  6. Miközben készülnek a gombócok egy serpenyőben felolvasztjuk a zsírt és elkezdjük aranybarnára pirítani a zsemlemorzsát. Érdemes ezt is több adagban készíteni, nehogy a sok újramelegítéstől odakapjon.
  7. A kész gombócokat adagonként a forrásban lévő vízbe tesszük és addig főzzük, míg szépen feljönnek a víz tetejére. Várunk még egy picit, majd kiszedjük őket -alaposan lecsepegtetve- egyenesen a pirult zsemlemorzsába. Jól átforgatjuk, hogy a morzsa mindenhol szépen bevonja a gombócokat. Fahéjas porcukorral hintve azonnal tálaljuk.












2013. szeptember 19.

Fokhagymás olíva öntet




Ez az öntet amilyen egyszerűen elkészíthető, olyan sokoldalúan használható. :) Aki szereti a fokhagymát, feltétlenül próbálja ki, mert nagyon finom. Lassan beköszönt az igazi ősz és nem árt, ha felvértezzük magunkat. A fokhagymának rengeteg gyógyhatása* ismert, s mert nem utolsó sorban nagyon finom, együnk belőle jó sokat. :D Ezt az olíva öntetet tehetjük pirítósra, sült húsokra, héjában sült burgonyára, kínálhatjuk főtt tésztához, gnocchi-hoz, vagy mártogathatunk bele frissen sült kenyeret. Az olajával ízesíthetünk salátaöntetet, vagy sült burgonyát. Felhasználásának csak a fantáziánk szab határt. :)



 
Hozzávalók egy ~2 dl-es üveghez:
3 nagy fej fokhagyma
kis csokor petrezselyem

frissen őrölt színes bors
olívaolaj


  1. A petrezselymet megmossuk, alaposan lecsepegtetjük, majd teljesen leszárítjuk.
  2. A fokhagymát megtisztítjuk, a gerezdeket mozsárban összetörjük, vagy deszkán elkaparjuk.
  3. A petrezselymet finomra vágjuk és a fokhagymával együtt üvegbe tesszük. Sózzuk, borsozzuk, felöntjük annyi olívaolajjal, amennyi ellepi. Alaposan elkeverjük, majd lezárjuk az üveget és 2-3 napot pihentetjük az öntetet.





*forrás: HáziPatika.com

2013. szeptember 18.

Vegyes savanyúság






Avagy, hogyan csentem egy pici nyarat a kamrába. :) Igazából ez nem is recept... Amolyan komolytalan receptféle... és inkább a színek és formák miatt került fel. :) Az egész eltevősdi ott kezdődött, hogy sok volt az eső errefelé mostanság. Ami persze egyáltalán nem baj, mert a növények nagyon meghálálják, ha néha felülről is öntöznek. Hát még én, hogy nem kell hajnalonta öntözéssel indítani a napot. :D A sok esőnek hála, a paradicsom olyan őrült burjánzásba kezdett, hogy már nem lehetett kordában tartani. Valami fránya "csodabogár" is ráköltözött és az esőtől is elkezdtek kirepedezni a szemek. Így hát komoly döntésre jutottam. Idén a mai volt az utolsó paradicsomszüret. No persze egyáltalán nem volt ipari mennyiség amúgy sem, és már csak sárga mini körteparadicsom volt fogyasztható állapotban. Szóval feltéptem a töveket, leszedtem a termést és bementettem. Volt még egy kósza savanyúság tartósítóm a kamrában, gondoltam elhasználom, mielőtt megeszi a manó. Nem akartam csak magában eltenni a paradicsomot, hát szedegettem még hozzá ezt-azt. :D



 
Hozzávalók 2 db 1700 ml-es, 3 db 720 ml-es és egy "pici" üveghez:
1 tasak Knorr savanyúság tartósító
4 dl 10 %-os ecet
5 ek. cukor
~2,3 l víz
3,5 kg zöldség vegyesen (itt: mini körteparadicsom, paradicsompaprika, hagyma, karfiol, cukkini, mini kígyóuborka, sárgarépa)

  1. A leírásnak megfelelően elkészítjük a savanyúság levét. A fűszeres keveréket elkeverjük a vízben, hozzáadjuk a cukrot, majd az egészet felforraljuk, majd levesszük a tűzről és hűlni hagyjuk. A víz mennyisége eredetileg 1,8 l, de mivel ezeket a zöldségeket nem tudtam olyan szorosan pakolni, így több lére volt szükség.
  2. Közben előkészítjük, megpucoljuk a zöldségeket. Mindent alaposan megmosunk forró víz alatt. Az uborkát, cukkinit ~1 cm-es, a hagymát, paprikát ~0,5 cm-es, a répát ~2 mm-es karikákra vágjuk. A karfiolt apró rózsákra szedjük.
  3. Az előkészített zöldségeket üvegekbe tesszük. A kihűlt léhez keverjük az ecetet, majd felöntjük vele a zöldségeket. Lezárjuk az üvegeket és mehetnek a kamrába. :)