Oldalak

2020. szeptember 30.

Őszibarackos cobbler fahéjas csigával








 
 
 
Most, hogy igazán ősziesre fordult az idő jólesik egy finom gyümölcsös sütemény (is). :) Szeretem az effajta sütiket. Jó sok gyümölcs és ropogós tészta. Egy bögre forró teával... ;) Jobb idő esetén fagyival vagy tejszínhabbal. A tésztát Mária Hajková - Édeskönyv című régi kedvencem egyik receptje ihlette. :)
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hozzávalók egy 27 cm átmérőjű sütőformához:
A tésztához:
34 dkg sima liszt
8 dkg kókuszzsír
1 dkg élesztő
3 ek. tej
2 dkg porcukor
1 citrom reszelt héja
1 tojás
1 csipet só

A töltelékhez:
5 ek. barna cukor
1 tk. őrölt fahéj
 
A gyümölcsös réteghez:
80 dkg őszibarack magozva
2 ek. barna cukor
1 púpozott ek. étkezési keményítő 
 
A tálaláshoz:
porcukor
fagylalt vagy tejszínhab
 
  1. A liszt felét összedolgozzuk a kókuszzsírral. 10x10 cm-es négyzetes tömbbé formázzuk és fóliába csomagolva 1 órát pihentetjük.
  2. A tejben felfuttatjuk az élesztőt. Egy tálban elkeverjük a liszt másik felét a porcukorral, a sóval, majd az élesztővel, tojással és citromhéjjal tésztává gyúrjuk. Ezt is fóliába csomagolva 1 órát pihentetjük.
  3. Az őszibarackot felkockázzuk és elkeverjük a barna cukorral és az étkezési keményítővel, majd a sütőtál aljában egyenletesen elosztjuk.
  4. Pihentetés után az élesztős tésztát lisztezett deszkán ~25x25 cm-es négyzet formára nyújtjuk. Közepére helyezzük a kókuszzsírral készített tésztát és az élesztős rész sarkait ráhajtva becsomagoljuk. Az így kapott "csomagot" óvatosan újra 25x25 cm-es négyzetté nyújtjuk. A tésztát gondolatban harmadoljuk, a két szélső harmadot középre hajtjuk és újra kinyújtjuk a tésztát az előbbi méretre. Ezt a lépést még kétszer megismételjük.
  5. A tésztanégyzetet meghintjük a barna cukor és fahéj keverékével. Óvatosan feltekerjük és ~1 cm széles szeletekre vágjuk. Az így kapott csigákat a gyümölcsös rétegre sorakoztatjuk.
  6. 185°C-ra előmelegített sütőben ~35 perc alatt készre sütjük a cobblert.
  7. Langyosra hűtve, porcukorral hintve tálaljuk. Fagylaltot, vagy tejszínhabot kínálunk mellé.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 A receptet megtaláljátok a Kifőztük magazin szeptemberi számában is. :)
 
 

2020. szeptember 15.

Szilvalekváros bukta kovásszal, öregtésztával








 
Itt az ősz. Javában érik a szilva; s ha vagyunk olyan szerencsések, hogy van saját szilvafánk, lassan itt az ideje a lekvárfőzésnek. Anyuéknál ugyan nincs szilvafa, de a szomszédban lakik egy kedves néni, aki nagyon finom szilvalekvárt főz. :) Tőle szoktuk beszerezni ezt a csemegét. Hamarosan feltöltjük a készletet, mert sok finomságot lehet vele készíteni. :) Mint például buktát. Ez a süti nem az a gyorsan összedobom és már sütöm is fajta, de megéri a ráfordított időt. :)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hozzávalók 10 buktához:
20 dkg öregtészta 
30 dkg liszt
6 dkg cukor
4 dkg olvasztott vaj + egy kevés a kenéshez
2 tojás
~0,5 dl langyos tej
1/2 kk. só

A töltelékhez:
10 ek. szilvalekvár
 
  1. Az öregtésztát a kovásszal és 5 dkg liszttel elvegyítjük és langyos helyen jó 1 órát pihentetjük.
  2. A megmaradt lisztet tálba tesszük. Hozzáadjuk a cukrot, a vajat, a sót, a tojásokat, a tejet és a kovászos keverékkel együtt jól kidolgozzuk a tésztát. Letakarva, langyos helyen 4-5 órát, vagy akár egy éjszakát kelesztjük.
  3. A megkelt tésztát lisztezett deszkán bátran átgyúrjuk, majd 10 egyenlő részre osztjuk. 
  4. A tésztarészeket egyenként ~15x25 cm-es nagyságú téglalap formára nyújtjuk. Mindegyiket -a széleket kihagyva- megkenjük szilvalekvárral. A hosszabb oldalakat kicsit behajtjuk, majd a rövidebb oldalánál fogva feltekerjük a tésztát, így megformálva a buktákat.
  5. A buktákat vajjal kikent ~20x30 cm-es tepsibe sorakoztatjuk úgy, hogy oldalukat is megkenjük egy pici vajjal. 
  6. Letakarva, langyos helyen ~1 órát kelesztjük, majd 200°C-ra előmelegített sütőben ~35 perc alatt készre sütjük a buktákat. Tetejüket még forrón lekenhetjük egy kis vajjal.
  7. Langyosra hűtve, porcukorral hintve tálaljuk.