Oldalak

2017. február 28.

Boldog születésnapot Kisfiam ♥









Csemete ma három éves. :) Még belegondolni is nagyon fura, nemhogy leírni... Pedig igazából nem is fura, hisz olyan természetes, hogy napról napra cseperedik. :) A fürge szaladgálás már olykor "felkapcsolódik" fénysebességre; de persze csak biztonságos helyeken. Ha az utcán bandukolunk, szépen kézen fogva séta tempóban megyünk. Közben jókat beszélgetünk, ami leginkább a kocsik márkájára korlátozódik, de ettől roppant szórakoztató. :D Igen... az első szavak is azóta kerek egész mondatokká szövődtek. De olyanokká ám, hogy mi csak lesünk. ...és igen, néha nagyon jókat derülünk, mert oltári, amikor tök komolyan nyomja nekünk a szöveget. Minden érdekli. Hogy működik a kenyérpirító? Miért piros a traktor? Mit csinál és merre megy? Miért veszélyes az elem? Miért bugyog a víz, ha felforraljuk? Miért meleg a sütő, ha sül benne a kenyér? Mi dolga van a markolónak? Mit visz a teherautó? Miért állnak a kocsik az út szélén? Hová megy a busz? Miért kell megszárítani a ruhákat? Miért kell locsolni a virágokat? Hogy hoztam-e a Paquito-cicának tejet? ...és még millió és millió kérdés, amire válaszolni kell. :) Egyre több dolgot csinálunk együtt. Együtt gyártjuk a salátát Apának, hogy este, ha hazaér, legyen finom vacsora. Együtt kevergetjük a főzeléket és lessük, hogy mikor ugrik ki a kenyér a pirítóból. Együtt porszívózunk és pakoljuk el a ruhákat. Együtt kertészkedünk, ásunk és kapálunk. Együtt lessük a kertben a madarakat, és együtt törjük nekik a diót. :) Bent együtt kapcsolgatjuk a szerkentyűket. Kivéve az "ez még a felnőtteknek is veszélyes tud lenni" dolgokat. Az ártalmatlan szerkentyűknél is mindig megkérdezi, hogy: "Anyika! Most már elindíthatom?" :) És én mindig megköszönöm, mert ez bizony nagy segítség. :) Az építőzést is most már nagyon komolyan műveljük. :D Csemete épít és közben magyaráz, hogy mi mit csinál, a dömper hová megy, vagy hogy épp nem sikerült a legjobban a teherautóm. :D ...és olyankor jön, és szempillantás alatt segít megépíteni a "tökéletes" járgányt és játszunk tovább. Aztán van, mikor mindketten egy kicsit csendesebbek vagyunk, s egyszer csak ott terem előttem, rám néz és megkérdi: "Te boldog vagy Anyika?" "Igen Csillagom, boldog vagyok!"









Csokoládétorta

Csemete néhány napja közölte velem, hogy: "Anyika! Süssünk egy habos-babos csokoládétortát!" :D
Így hát idén csokoládétortával ünnepeltünk. :)


Hozzávalók egy 22 cm átmérőjű tortaformához:
A tésztához:
25 dkg sima liszt
5 dkg holland kakaópor
30 dkg porcukor
4 tojás
12 ek. hideg víz
1 csomag (12g) sütőpor
1 csipet só 

A vonat figurákhoz:
2 tojás
8 dkg porcukor
8 dkg sima liszt
2 dkg holland kakaópor
7 dkg olvasztott vaj
csipet só

A krémhez:
5 dl tejszín
5 ek. porcukor
3 ek. holland kakaópor
1 csomag zselatinpor (10g)
4 ek. víz

A fondanthoz:
25+25 dkg porcukor
1/2 ek. zselatinpor
3 ek. víz
1 ek. méz
1/2 ek. vaj
kevés étkezési keményítő a nyújtáshoz, formázáshoz
A torta tetejére:
5 dkg étcsokoládéforgács



  1. A fondanthoz egy tálba szitálunk 25 dkg porcukrot. A zselatint elkeverjük a vízben, majd gőz fölött teljesen feloldjuk. Hozzáadjuk a vajat, mézet és továbbra is gőz fölött tartva összemelegítjük.
  2. A zselatinos keveréket a porcukorhoz adjuk és elkeverjük. A maradék 25 dkg porcukorból kanalanként adagolunk a masszához, míg jól gyúrható, kissé még ragadós állagot nem kapunk. 
  3. Fóliába csomagolva hűtőbe tesszük pihenni néhány órára.
  4. A torta alapjához a tojások sárgáját kikeverjük a cukorral és vízzel. A tojásfehérjét kemény habbá verjük. A tojássárgájához adjuk a sóval, kakaóporral és sütőporral elkevert lisztet, majd beleforgatjuk a fehérjehabot.
  5. Vajazott, lisztezett formába öntjük a tésztát. Elegyengetjük, majd 200 °C-ra előmelegített sütőbe tesszük. A hőmérsékletet 10 perc után 190 °C-ra mérsékeljük és további ~40 perc alatt készre sütjük a tésztát. Ha túlságosan pirulna a teteje, csúsztassunk fölé egy nagy tepsit. Rácsra téve teljesen kihűtjük.
  6. A vonat figurákhoz a tojást krémesre keverjük a porcukorral. Hozzáadjuk a vajat, majd a sóval és kakaóporral elkevert lisztet hozzáadjuk. Simára keverjük. Megtöltjük vele a 3 formát. (Egyenként ~6x8x4,5 cm-esek, egy 6 db-os szilikon sütőforma részei.) 180°C-on ~20 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük. Rácsra téve teljesen kihűtjük.
  7. A krémhez a tejszínből lágy habot verünk. Hozzáadjuk a porcukrot, kakaóport és kemény habbá verjük. A zselatint elkeverjük a vízben, majd gőz fölött teljesen feloldjuk. A kakaós tejszínhabhoz adjuk, jól elkeverjük.
  8. A tortához a tésztát lapjában kettévágjuk, megtöltjük a krém felével, majd a maradékkal bevonjuk a tortát. Csokoládéforgáccsal díszítjük. Néhány órát hűtőben pihentetjük.
  9. A kis vonatformákat vékonyan átkenjük baracklekvárral, hogy könnyebben tapadjon rá a fondant.
  10. A fondant-tésztát kivesszük a hűtőből, 4 részre vágjuk. (Egy rész kimarad későbbi felhasználásra, de készíthetünk belőle apróbb figurákat még a tortára.) A kezünket megvajazva átgyúrjuk adagonként a "tésztát", hogy átpuhuljon és könnyebb legyen vele dolgozni. Ezután étkezési keményítővel szórt felületen ~3 mm vastagra nyújtjuk. A vonat figurákat egyenként bevonjuk a fondanttal. A leeső részekből pedig feldíszítjük a mozdonyt és a vagonokat. Végül felkerülhetnek a torta tetejére. :)














Én kicsit elszámoltam magam, mert nem vettem számításba, hogy a fondattól igencsak megnő a vonat. :D Így egy kicsit szűkösen bár, de elfértek a tortán. :) Igaz, fotózásnál az egyik vagon lemaradt, mert kicsit zsúfolt lett volna a torta. ;)
 

Csemete nagyon örült neki, én pedig annak, hogy mennyire tetszik neki a kisvonatos,
habos-babos csokoládétorta. :D ♥



Tipp: a fondant készítéséhez itt találtok klassz segítséget.

2017. február 27.

Fényjáték












"Csodálatos, mit művelhet egyetlen napsugár az emberi lélekkel."
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij

















Anyuéknál ♥

2017. február 18.

Croissant









Régóta szerettem volna olyan "igazán igazi" croissant sütni. Volt is fent egy recept korábban a blogon; még az első próbálkozások egyike, de úgy éreztem ezen a téren még jócskán van hová fejlődni. :D Finom volt az is, de sem kinézetre, sem állagra nem volt olyan, mint amilyenre középiskolás koromból emlékszem. Akkortájt ugyanis rendszeresen vettem ilyen péksüteményt az egyik kedves kis pékségben. Aztán jóval később, már főiskolásként egy olaszországi tanulmányút során volt szerencsénk betévedni egy csodás kis kávézóba, ahol a tradicionális olasz péksütemények mellett croissant is kínáltak. Hát persze, hogy nekünk azt is meg kellett kóstolni. :D Még a kávé illatára is emlékszem... Olyan finom kapucsínót azóta sem ittam. ...nincs mese, ezt a kis kávézót egyszer újra meg kell látogatni! Több évtizede főzik ott a finom feketét a vendégeknek, úgyhogy jó esély van rá, hogy még megvan. Néhány hete Öcsémmel nosztalgiáztunk egy kicsit és szóba került a kis pékség is, és persze a croissant. Így hát ismét nekibátorodtam a sütésnek. :) Rengeteg receptet olvastam, és rötyögtem végig a google fordítónak hála. Végül rátaláltam erre a leírásra. Még aznap este be is gyúrtam a tésztát és másnap nagy lelkesen nekiláttam a nyújtásnak, hajtogatásnak. Sütés közben egyre csak lestem a növekedő tésztát, ahogy szétválnak a rétegek és szépen pirosra sülnek a croissant-ok. Alig vártam, hogy langyosra hűljenek, hogy végre megkóstolhassuk. Az első falat után széles mosollyal az arcomon -mert épp olyan lett, amilyet szerettem volna- vittem a fiúknak a kóstolót. :) És bár biztosan nem ezek a legtökéletesebb croissant-ok, de mikor Csemete kijelentette, hogy: "Anyika, ez nagyon finom! Kérhetek még?" annál nem is kell nagyobb dicséret. ;)









Hozzávalók 12-14 db-hoz:
A tésztához:
60 dkg sima liszt
6 dkg cukor
3 dkg friss élesztő
10 g só
2 dl langyos tej
2,4 dl langyos víz
2 ek. olvasztott vaj

A vajalaphoz:
35 dkg vaj
3 ek. sima liszt

A tetejére:
3-4 ek. langyos tej
1 ek. porcukor

  1. A tészta hozzávalóit tálba mérjük és ruganyos tésztává gyúrjuk. Olajozott tálba tesszük, majd fóliával letakarva a hűtőben pihentetjük egy éjszakán át.
  2. Másnap elkészítjük a vajalapot. A vajat a liszttel összegyúrjuk -vigyázva, hogy ne olvadjon meg túlságosan-, majd 15x15 cm-es négyzetté formáljuk és visszatesszük a hűtőbe kicsit dermedni.
  3. A tésztát lisztezett felületen ~18x36 cm-es téglalappá nyújtjuk. Gondolatban megfelezzük; egyik oldalára helyezzük a vajalapot, majd ráhajtjuk a tészta másik felét. A széleket kissé lenyomkodjuk.
  4. Sodrófával kissé megütögetjük, majd széltében -igyekezzünk sarkosan- elkezdjük nyújtani a tésztát. Az így kapott ~30x20 cm-es téglalapot gondolatban 3 részre osztjuk. A felesleges lisztet lesöprögetjük a tésztáról, majd két oldalról egy-egy harmadot -középre- egymásra hajtunk, így három réteget kapunk. A tésztát fóliával letakarva hűtőben pihentetjük 20 percet. 
  5. Ezt a lépést még háromszor megismételjük, így összesen négyszer hajtjuk a tésztát.
  6. Utolsó pihentetés után a tésztát lisztezett deszkán ~30x40 cm-es téglalappá nyújtjuk. Hosszában megfelezzük, így két 30x20 cm téglalapot kapunk. Ezekből egyenként 6-6 db 20 cm magas háromszög formát vágunk. A háromszögeket széles végüknél fogva feltekerjük és megformázzuk a croissant-okat.
  7. Sütőpapírral fedett tepsire sorakoztatjuk és szobahőmérsékleten 1 órát pihentetjük/kelesztjük.
  8. 175°C-ra előmelegített sütőben ~30 perc alatt aranybarnára sütjük.
  9. A tejben feloldjuk a porcukrot, majd a frissen kisült croissant-okat még forrón lekenjük a cukros tejjel.














Tipp: A leeső tésztarészeket kis kerek sütőformákba -4 db ~8 cm átmérőjű formába- tekergettem és a croissant-ok után azok is kisültek. :)

    2017. február 16.

    Ázsiai halleves












    Szeretem az ilyen típusú ételeket, mert jó kis fűszeresek, színesek és egészen feldobják az ember hangulatát ilyen borongós időben. :) Ez a leves roppant egyszerű és amilyen gyorsan elkészül, olyan gyorsan el is fogy. :D  









    Hozzávalók 2 személyre:
    30 dkg halfilé (tőkehal, afrikai harcsa, vagy amit szeretünk)
    1 kis vöröshagyma
    1/2 piros húsú paprika
    1 sárgarépa
    1 tk. kínai hétfűszer keverék
    1 ek. olaj

    6 dl kókusztej (2 dl kókusztejszín és 4 dl víz keverékéből)

    A tálaláshoz:
    3 szál újhagyma

    vöröshere csíra


    1. Felhevített olajon néhány perc alatt lepirítjuk a kockákra vágott vöröshagymát, paprikát és a gyufaszálra vágott sárgarépát. 
    2. Lehintjük a fűszerkeverékkel, sózzuk, átkeverjük, majd felöntjük a kókusztejjel. Lassú tűzön félpuhára főzzük a zöldségeket. 
    3. A halat 2x2 cm-es kockákra vágjuk, a leveshez adjuk, majd további néhány perc alatt készre főzzük. 
    4. Tálaláskor vöröshere csírával és karikákra vágott újhagymával díszítjük.














    Tipp: Ha valaki nincs kibékülve a hallal, de mégis hússal készítené el, akkor a csirkemell jó választás lehet. :) Ekkor viszont a húst már a zöldségekkel együtt lepirítjuk és együtt főzzük. Természetesen készíthetjük a levest csak zöldségekből is, ez esetben érdemes a mennyiségeket megduplázni.



    A receptet a Kifőztük februári számában is megtaláljátok. :) 
     

    2017. február 14.

    Fekete-erdő torta









    Születésnapomra most olyan tortát szerettem volna, amilyet még sosem készítettem. :) ...nem gondoltam volna, hogy ekkora fába vágom a fejszémet. :D A recept, amit választottam egy régi füzetkében volt, amiből már több süteményt is elkészítettem, így bátran nekiláttam. Igen ám, de valahogy mégsem akart sikeredni. El is kenődtem, mert nehogy már pont most ne sikerüljön. Próbáltam én megmenteni a tésztát, de az megmakacsolta magát. Pedig a töltelék is már előkészítve, nem hagyhattam annyiban. Pláne, hogy nem maradhatunk torta nélkül. :D Fogtam hát a kedves Nagymami tortáját és kicsit átalakítottam. Abban a tésztában még sosem csalódtam, és most is így lett. :) ♥ Végül majd egy egész nap konyhai sürgölődés után végre elkészült. :D Tegnap késő délután ment a hűtőbe pihenni, hogy ma felvághassam és megkóstolhassuk. :) 




     




    Hozzávalók egy 22 cm átmérőjű tortaformához:
    A tésztához:
    25 dkg sima liszt
    5 dkg holland kakaópor
    30 dkg porcukor
    4 tojás
    12 ek. hideg víz
    1 csomag (12g) sütőpor
    1 csipet só

    A meggyes töltelékhez:
    45 dkg meggy (befőttből, magozva)
    3 dl a meggybefőtt levéből
    3 tk. étkezési keményítő

    A tejszínkrémhez:
    7 dl tejszín
    3 ek. porcukor
    1 1/2 csomag zselatinpor (összesen 15g)

    A tetejére:
    5 dkg étcsokoládéforgács

    1. A tésztához a tojások sárgáját kikeverjük a cukorral és vízzel. A tojásfehérjét kemény habbá verjük. A tojássárgájához adjuk a sóval, kakaóporral és sütőporral elkevert lisztet, majd beleforgatjuk a fehérjehabot. 
    2. Vajazott, lisztezett formába öntjük a tésztát. Elegyengetjük, majd 200 °C-ra előmelegített sütőbe tesszük. A hőmérsékletet 10 perc után 190 °C-ra mérsékeljük és további ~40 perc alatt készre sütjük a tésztát. Ha túlságosan pirulna a teteje, csúsztassunk fölé egy nagy tepsit. Rácsra téve teljesen kihűtjük.
    3. Míg a tészta hűl, elkészítjük a meggyes tölteléket. Kis lábasban felforralunk 2,5 dl meggylevet. A maradékban kikeverjük az étkezési keményítőt. A gyümölcsöt is a lábasba tesszük, majd az egészet besűrítjük a keményítős keverékkel. Hűlni hagyjuk.
    4. 6,5 dl tejszínt a porcukorral habbá verünk. A maradék tejszínben elkeverjük a zselatinport, majd óvatosan meglangyosítjuk, hogy az teljesen feloldódjon. A tejszínhabhoz csorgatjuk és alaposan elkeverjük.
    5. A tésztát lapjában három részre vágjuk. Az alsó lapon elosztjuk a meggyes töltelék felét, majd bevonjuk a tejszínkrém egyharmadával. Ráhelyezzük a középső tésztalapot. A meggyes töltelék másik felét rákanalazzuk, majd jön újabb egyharmad tejszínkrém. Befedjük a harmadik tésztalappal, majd a tortát bevonjuk a maradék tejszínkrémmel. Csokoládéforgáccsal díszítjük és egy éjszakára hűtőben pihentetjük.














    Igazából én kicsit elszámoltam a tejszínkrémet és kicsit több került a tortába. :D Ezért lemaradt a tetejéről a jellegzetes díszítés; a kis tejszínhabrózsák, közepükön meggyszemekkel. Ha hagyományos kinézetű Feketeerdő tortát szeretnénk, akkor bánjunk csínján a habbal, hogy jusson belőle díszíteni is. :D

    2017. február 10.

    Kakaós csiga blundel tésztából









    Mi más is készülhetett volna az első adag blundel tésztából, mint kakaós csiga. Amolyan igazi, békebeli. :) Olyan, amilyenre gyerekkoromból emlékszem. Mikor Anyuval elsétáltunk "A pékségbe" és míg sorban álltunk, néztük a pultba kirakott finomságokat. Volt ott túrós batyu, lekváros táska, kakaós-, fahéjas- és diós csiga, egérke és sajtos rúd, rétesek és persze zsemle és kifli, fényes, ropogós héjú kenyér... Azok az illatok! De szerettem! :)











    Hozzávalók 15 db-hoz:
    1 adag blundel tészta
    5 ek. olvasztott vaj
    8 dkg cukor
    3 ek. holland kakaópor


    1. A tésztát lisztezett felületen ~30x30 cm-es négyzet formára nyújtjuk.
    2. Megkenjük olvasztott vajjal, meghintjük a cukor és kakaópor keverékével, majd megcsepegtetjük a maradék vajjal.
    3. A tésztát -nem túl szorosan- feltekerjük, majd a hengerből 2 cm-es szeleteket vágunk és sütőpapírral fedett tepsire sorakoztatjuk. A megformált csigákat 30 percig kelesztjük.
    4. 210°C-ra előmelegített gőzös sütőben ~15 perc alatt készre sütjük. Langyosra hűtjük. Tálaláskor porcukorral hintjük.












    2017. február 7.

    Blundel tészta






    Régóta birizgálta a fantáziámat a blundel tészta. :) Keresgéltem is anno receptet, de aztán valahogy elfelejtődött. Mígnem a múltkor belém hasított a felismerés, hogy én bizony azóta sem készítettem el, pedig de jó is lenne igazi klassz kelt leveles tésztából péksütiket gyártani! :D Így hát újra nekiveselkedtem és olvastam és olvastam és keresgéltem, mígnem ráakadtam egy igen szimpatikus receptre és klassz leírásra itt.
    Kicsit izgultam, de bíztam a kelt tésztával ápolt jó barátságunkban. :) Nem is csalódtam; a barátság pedig e tészta formájában még szorosabbra fűződött. :D










    Hozzávalók:
    40 + 10 dkg sima liszt
    25 dkg vaj
    2,5 dl langyos tej
    5 dkg cukor
    2,5 dkg friss élesztő
    1 kk. só
    1 tojássárgája
    1 kk. őrölt bourbon vanília

    1. A vajat 10 dkg liszttel összegyúrjuk. Vigyázva, ne olvadjon meg nagyon a vaj. Ebből a vajalapból 7 dkg-ot félreteszünk a tésztához, a többit négyzet alakúra formáljuk és hűtőbe tesszük kicsit dermedni.
    2. A tejben elkeverjük a cukrot,  tojássárgáját, élesztőt, vaníliát, majd a 40 dkg liszttel, sóval, félretett vajjal sima tésztává gyúrjuk. Cipóvá formázzuk és fóliával letakarva ~20 percet pihentetjük.
    3. A tésztát lisztezett felületre tesszük, majd középen vastagabbra hagyva, négy irányba megnyújtjuk. A tészta közepére helyezzük a vajalapot, majd becsomagoljuk. 
    4. Széltében -igyekezzünk sarkosan- elkezdjük nyújtani a tésztát. Az így kapott ~40x30 cm-es téglalapot gondolatban 3 részre osztjuk -a felesleges lisztet lesöprögetjük a tésztáról-, majd két oldalról -középre- egymásra hajtjuk, így három réteget kapunk. (szimpla hajtás)
    5. A tésztát elforgatjuk 90°-al, majd újra kinyújtjuk hosszanti irányban. Ezúttal ~50x30 cm-es téglalappá nyújtjuk. Gondolatban 4 részre osztjuk -a felesleges lisztet lesöpörjük-, két végét behajtjuk középvonalig, végül pedig félbe hajtjuk. Így négy réteget kapunk. (dupla hajtás)
    6. A tésztát fóliával letakarva hűtőben pihentetjük 20 percet.
    7. Pihentetés után újra kinyújtjuk a tésztát és szimplán hajtjuk. Ezután hűtőben újabb 20 percet pihentetjük.
    8. Pihentetés után a tészta felhasználásra kész. :)