Oldalak

2013. december 31.

Lencseleves









"A szilveszteri gasztro-babonáknak régi paraszti gyökereik vannak, a hagyomány szerint nagy jelentősége van az óév utolsó- és az új év első napjának, mert ezek határozzák meg, hogy a következő évben milyen lesz a sorsunk és milyen lesz a  termés a földeken.
Azt sokan tudják, hogy az új év első napján lencsét "kell" enni. Hogy miért? A hagyomány szerint minden szemes étel, tehát főleg a lencse, a bab, de még a mák is olyan mint az aprópénz, így a szokásokban ez a szerencsét, a gazdagságot jelképezi. Ezért kell hát január 1-én mindenképpen ilyen ételeket enni, hogy ez meghozza a bőséget és a gazdagságot az új évre.
A malac a másik, amit január elsején szinte kötelező megfőznie vagy megsütnie a háziasszonyoknak. A babona szerint azért, mert a malac az orrával előre túrja a szerencsét. ...és azért nem szabad ezen a napon például szárnyast enni, mert az elkaparja a szerencsét, halat, mert az elúszik vele, vadat, mert az pedig elszalad.
Pont fordítva van viszont az előző napon, december 31-én; ekkor ugyanis nem szabad malacot tenni az asztalra, csak szárnyas vagy vad vagy hal kerülhet rá, épp azért, mert a szárnyas elkaparja az előző év problémáit, bajait, gondjait, a hal elúszik vele, a vad pedig elszalad. A babona szerint tehát az évet lezáró napon az ételek segítenek abban, hogy a problémák az évvel együtt múljanak el, s az újév első napján fogyasztott finomságok pedig meghozzák a szerencsét, egészséget."

Én ezt a lencselevest készítettem az új év első napjára. Persze máskor is eszünk ilyet, mert szeretjük a lencsét, de most kifejezetten jól fog esni és összekötjük a kellemeset is a hasznossal! :D






Hozzávalók 4 személyre:
25 dkg lencse
7 dkg füstölt kolbász
7 dkg füstölt császárszalonna
1 pár frankfurti virsli
1 szál sárgarépa
1 szál petrezselyem gyökér
1 kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 babérlevél
kakukkfű
borsikafű

2 ek. olaj
sima liszt
őrölt pirospaprika


  1. A lencsét átválogatjuk, majd 2-3 órára vízbe áztatjuk.
  2. A kolbászt, szalonnát kockákra vágjuk és elkezdjük őket lepirítani egy fazékban. Mikor a szalonna zsírja kisült, rátesszük a finomra vágott vöröshagymát, a kockákra vágott sárgarépát és gyökeret, majd 4-5 percig kevergetve dinszteljük a zöldségeket.
  3. Hozzáadjuk a fűszereket -babérlevelet, finomra vágott kakukkfüvet, borsikafüvet-, majd ráöntjük a lencsét a vízzel együtt, amiben megszívta magát. Picit sózzuk; a füstölt kolbász és szalonna miatt inkább többször, nehogy túl sós legyen a leves. Felöntjük még annyi vízzel, hogy ellepje a hozzávalókat és közepes lángon addig főzzük, míg a zöldségek megpuhulnak.
  4. Egy kis lábosban pirospaprikás rántást készítünk, amibe beletesszük a reszelt fokhagymát. Felengedjük kevés levessel, csomómentesre keverjük, majd besűrítjük vele az ételt. Igény szerint hígíthatjuk még vízzel, ízesíthetjük sóval, zöldfűszerekkel.
  5. A levesbe tesszük a karikákra vágott virslit, majd forralunk még egyet rajta. Tejföllel és friss kenyérrel tálaljuk.








Bevezető szöveg forrása: gasztro-tv.hu

Boldog Új Évet Kívánok







Egészségben, békességben, boldogságban és sikerekben gazdag
Boldog Új Évet Kívánok mindenkinek! :)

2013. december 30.

Aszalt gyümölcsös-csirkemájas csirkemell









Idén egy kicsit változott a megszokott karácsonyi menetrend. :) Most Anyuék jöttek el hozzánk 26-án; egy karácsonyozós, névnapozós ebédre. Mivel a fiúknak aznap van a névnapja. ...illetve Apu most tartja, Öcsém pedig augusztusban, de azért egy kis meglepi és sok-sok puszi mindig jár mindenkinek. :)
Gondoltam, egy kicsit "könnyebb" csirkés étel jólesne mindenkinek a nagy karácsonyi evészetek közepette. Persze azért ez sem diétás. :D ...főleg, hogy menet közben úgy alakult, hogy a gyümölcs mellé kerül bele csirkemáj is, mivel igencsak megkopott az itthoni aszalt gyümölcs készlet. :)
Mindenkinek nagyon ízlett, párom kijelentette, hogy felvesszük a rendszeresen készítendő ételek listájára, mert nagyon finom. Most a szilveszteri hidegtál egyik szereplője lesz. :D







 Hozzávalók 10 személyre, egy 14x35x6 cm-es sütőformához:
2 nagy egész csirkemell (csont nélkül, ~1 kg 20 dkg)
50 dkg csirkemáj
30 dkg füstölt nyers bacon szalonna
20 dkg aszalt szilva
10 dkg aszalt sárgabarack
5 dkg mazsola
5-6 gerezd fokhagyma
~1 l tej
2 tojás
2 ek. liszt

bors
friss rozmaring


  1. A csirkemelleket két részre vágjuk, majd fektetve, vékony szeletekre vágjuk. Egy-egy fél csirkemellből nekem 5-6 szelet lett. A májat megtisztítjuk. A fokhagymát lereszeljük. 
  2. A húst a fokhagyma felével egy jól zárható dobozba rétegezzük, majd felöntjük annyi tejjel, ami ellepi és egy éjszakára hűtőben "pácoljuk". A májat szintén lerétegezzük fokhagymával, felöntjük tejjel és hűtőbe tesszük egy éjszakára. A gyümölcsöket is tejbe áztatjuk. 
  3. Másnap a húsról, májról, gyümölcsökről leöntjük a tejet, jól lecsepegtetjük őket. A húst sózzuk, borsozzuk. A sütőformát kibéleljük sütőpapírral, majd kibéleljük a baconszeletekkel úgy, hogy két végük kissé túllógjon a formán.
  4. A sütőt előmelegítjük 175°C-ra.
  5. A forma alját és oldalát kirakjuk a csirkemellszeletekkel -néhány szeletet félre teszünk-, majd kirakjuk sárgabarackkal. A barackra rétegezzük a májat, amit szintén picit megsózunk és megszórunk apróra vágott rozmaringgal. A májra rétegezzük az aszalt szilvát, közé szórjuk a mazsolát.
  6. A tojásokat pici tejjel és a liszttel elkeverjük, ízesítjük pici sóval, majd a gyümölcsös májas öltelékre öntjük. A megmaradt hússzeletekkel befedjük az egészet, majd a sütőpapír túllógó részét a hús fölé hajtjuk. Előmelegített sütőbe téve ~1 órát sütjük. Néhány alkalommal leöntjük alóla a "levét". Érdemes egy nagyobb tepsire tenni, a sütés közben esetleg kicsorduló lé miatt.
  7. Ha letelt az egy óra, a papírt lehajtva takarás nélkül sütjük ~20-30 percet, majd átfordítjuk az egészet egy sütőpapírral fedett tepsire, és tovább sütjük újabb ~20 percig, míg a bacon szépen megpirul.
  8. Sütés után ~15 percet pihentetjük, úgy szebben lehet szeletelni. :) Burgonyapürével és majonézes salátával tálaljuk.










A sütési idő változó lehet, a lényeg, hogy ne maradjon nyers a hús és a máj. Inkább többször ellenőrizzük. Nekem elég sok levet engedett, így nem féltem attól, hogy esetleg kiszárad. :)

2013. december 29.

Wok-os hús








Könnyű, gyors, zöldséges... Ezt az ételt Anyu gyakran készíti, mert nagyon szeretjük. :) A minap sikerült nagyon szép friss ananászt venni. Szépen megtisztítottam, feldaraboltam és betettem egy jól záródó dobozba a hűtőbe, hogy bármikor lehessen belőle enni. Ahogy koptattam, eszembe jutott, hogy én milyen rég csináltam wok-os húst... hogy miért épp az ananászról? Mert ebben az ételben az is van. :D Gyorsan felhívtam Anyut, hogy hogy is szoktuk csinálni, aztán előkaptam a hozzávalókat és fél óra múlva már ott volt az asztalon a vacsora. :D




 

Hozzávalók 4 személyre:
40 dkg hús (lehet sertés, csirke, pulyka... )
60 dkg fagyasztott vegyes zöldségkeverék
20 dkg friss ananász (lehet konzerv is)
1 fej vöröshagyma
1,5 dl csirke alaplé

bors
borsikafű
2 ek. olívaolaj

  1. A  wokot felhevítjük, beleöntjük az olajat, majd üvegesre dinszteljük rajta a finomra vágott vöröshagymát. Hozzáadjuk a vékony csíkokra vágott húst, majd addig pirítjuk, míg elkezd egy kis színt kapni. Sózzuk, borsozzuk.
  2. A piruló húshoz adjuk a zöldségeket, felöntjük az egészet az alaplével, majd fedő alatt pároljuk néhány percig.
  3. Fűszerezzük borsikafűvel, majd fedő nélkül addig pároljuk tovább, míg a levének nagy része elfő és a hús megpuhul. Jó, ha a zöldségek kicsit ropogósak maradnak. Belekeverjük a kockákra vágott ananászt, kicsit átforgatjuk, hogy az is átmelegedjen, végül párolt rizzsel tálaljuk.











Ebben a zöldségkeverékben volt: cukorborsó, borsó, bébikukorica, sárgarépa, bambuszcsíkok, babcsíra, piros húsú paprika, póréhagyma, kínai gomba.
Tipp: egy marék mazsolát, vagy sótlan földimogyorót is keverhetünk az ételbe, ha szeretjük. :)

2013. december 27.

Halászlé









Amióta az eszemet tudom, imádom! :D Párom úgyszintén, így nem csak étteremben, vagy halászcsárdában eszünk, hanem rendszeresen készül a konyhánkban is. Sajnos, nem túl gyakran -ezen változtatni fogok; legyen ez az újévi ígéret :)-, de egy-egy jelesebb napon bizonyosan. Az egyik ilyen jeles nap december 24., mert a Szenteste mégsem telhet el halászlé nélkül. Ez a leves közös munka eredménye. Én vettem néhány friss pontyszeletet (patkót), de az nem lett volna elég csak rántani, így kerekítettünk még hozzá egy kis húst. Az élő hal megvételétől a tisztításon, bontáson át a filézésig páromé az érdem. Én "csak" készre főztem. :D Ez a halászlé most pontyból készült. Amolyan "szegedi-féle" pontyhalászlé, ahogy mi szeretjük. Mint ahogy sok más ételnek, a halászlének is millió elkészítési módja és fortélya van. Ki a bajaira, ki a dunaira, ki a balatonira, ki a szegedire esküszik. Szerintem mindegyik finom, nem is kell őket rangsorolni, mert nem is lehet. A maga nemében -bárhogy is készüljön- mindegyik tökéletes úgy, ahogy van. :D





 



Hozzávalók 6 személyre:
1,5 kg pontyhús (filé és szelet vegyesen)
ikra és haltej (opcionális)
a filézett hal gerince, úszói, egyéb alkatrészei, amik a filézéskor megmaradnak (mi a fejet nem főztük most meg)
3 nagyobb fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
2 szem paradicsom
1 szem paprika

őrölt pirospaprika
2 ek. zsír


  1. Egy nagy lábosban felhevítjük a zsírt és üvegesre pirítjuk rajta a finomra vágott vöröshagymát. Rátesszük a cikkekre vágott paradicsomot, a felkarikázott paprikát, fokhagymát, lehintjük őrölt pirospaprikával, átforgatjuk, majd hozzáadjuk a hal csontjait -gerincét, úszókat, egyebeket-, sózzuk, de csak óvatosan, majd felöntjük ~2 l vízzel és közepes lángon gyöngyözve 3-4 órát főzzük. A közben elpárolgott vizet pótoljuk.
  2. Míg az alaplé készül lesózzuk a húst és visszatesszük a hűtőbe ~3-4 órára.
  3. Az alaplé akkor jó, ha a zöldségek szétfőttek és a hús levált a csontról. Kicsit hűlni hagyjuk, majd egy sűrű szövésű szitán átpasszírozzuk. A kész alaplevet újra feltesszük közepes lángon gyöngyözve forrni.
  4. Beletesszük a húst, az ikrát, haltejet, felengedjük vízzel és 15-20 perc alatt készre főzzük a halászlét. Ha kell, még sózzuk. Friss kenyérrel tálaljuk.








Aki bírja és szereti, főzés közben, vagy tálaláskor adhat hozzá erős paprikát. :)

2013. december 23.

Karácsony ♥

 

 

A kis betlehemi csillag

Maria Loley


A kis csillag a milliárdnyi többi között állt fenn az égen. Végtelenül messzi kis fehér pont volt csupán. Senki sem vette észre - éppen ez volt bánata. Hajnalban nem az ő fénye világított a legerősebben, nem ő volt az Esthajnalcsillag. A Nagy Medve sem ő volt, de még csak a gyeplő sem a Göncölszekér rúdjánál.
Amikor látta, hogy a betlehemi istálló feletti csillag milyen erősen fénylik, ezt gondolta: 
- Én is szeretnék egyszer így világítani! Egyszer ott állni az istálló felett, ahol a gyermek megszületett! De a Föld nagyon távol volt.
A gyermek a jászolban mégis meghallotta kívánságát. És a sok-sok más csillag között a kis csillagot is meglátta.
Ezután a következő történt: a kis fehér pont lassan kezdett kiválni a Tejútból, és süllyedt mélyebbre, egyre mélyebbre. Ahogy egyre ereszkedett, úgy lett mindig nagyobb és nagyobb. Már olyan nagy lett, mint egy kéz, öt sárga csóvaszerű nyúlvánnyal. Úgy nézett ki, mint egy igazi csillag. És ekkor nagy csöndben leereszkedett egészen az istállóig. Odacsücsült a jászol szélére, de kissé ijedtnek látszott. Mária, aki éppen aludt, csodálkozott, hogy egyszerre mégis milyen világos lett.
- Karácsony van - mondta a gyermek a csillagnak -, kívánhatsz valamit. Tudom, hogy van egy nagy kívánságod.
A kis csillag látta a gyermek arcát, amint éppen rámosolygott.
- Nincs semmi kívánságom - mondta a kis csillag, egyáltalán nem szerénységből. Valóban elfelejtette, amit korábban oly nagyon kívánt magának. - Egyet szeretnék csak - mondta ki végül. - Hadd maradjak itt, a közeledben, ahol téged láthatlak. Mindig melletted szeretnék lenni. Maradhatok?
- Igen - válaszolta a gyermek. - De csak úgy maradhatsz velem, ha elmész. El az emberekhez, akik itt laknak a Földön. S ha elmondod nekik, hogy láttál engem. 
- Az emberek nem fogják megérteni az én nyelvemet, s nem fognak hinni nekem - mondta a kis csillag. - És ... hogyan jutok el hozzájuk? Mind a házukban vannak. Az ajtók zárva, s olyan hideg van.
- Épp azért, mert hideg van, neked kell odamenned és felmelegítened őket. Az ajtók? Én magam fogom azokat kinyitni. Én is ott leszek azoknál az embereknél, akikhez te elmész. 
A kis csillag hallgatott. Még kisebbnek érezte magát, mint korábban.
Amikor a gyermek látta, hogy a csillag szomorú, rámosolygott:
- Ha rászánod magad, ajándékozok neked valamit. Minthogy öt csillag-ágad van, öt dologgal ajándékozlak meg téged. Ahova elmész, ott mindig világos lesz. Az emberek meg fogják érteni beszédedet. Meg tudod majd érinteni a szívüket. A szomorúakat fel tudod majd vidítani, s végül a békétleneket ki tudod engesztelni.
- Megpróbálom! - mondta a kis csillag. Ahogy indulni készült, érezte, hogy a fényből, amely a gyermeket körülvette, egy kevés ő mellé is szegődött. Egy kevés a melegségből és az örömből s az ő békéjéből. 
A istálló fölötti kis csillag továbbra is apró és fénytelen maradt, láthatatlanul vándorolt a Föld fölött. Vitt viszont egy titkot magával, amelyről a többi csillag semmit sem sejtett: rá mosolygott a gyermek, s őt küldte útra. Hitet adott neki, hogy miért, alig tudta felfogni.
Épp hogy elindult, egy kunyhóhoz ért. Egy öregasszonyt talált ott, az asztalra könyökölve. Alig vette észre, olyan sötét volt a házban.
- Jó estét! - köszönt a kis csillag. - Sötét van itt nálad. Bejöhetek?
- Nálam mindig sötét van - mondta az öregasszony. - Még akkor is, ha fényt gyújtok. Vak vagyok. De kerülj beljebb, akárki vagy is. 
- Köszönöm - mondta a kis csillag, s leült az asztalhoz az asszony mellé. S amint ott ültek, a csillag elmesélte hosszú útját az égből, s azt, amit Betlehemben átélt. Olyan szépen mesélt, hogy az asszony azt mondta: - Mintha én is látnám a gyermeket a jászolban. De hát én vak vagyok, s a gyermek is messze van. Ha nálam maradsz, akkor világosabb lesz. Maradj nálam, akkor nem leszek annyira egyedül.
- Te már soha többé nem leszel egyedül - mondta a csillag. - A gyermek fénye most már mindig nálad marad! De milyen különös is ez a fény: csak akkor tudod megtartani, ha tovább ajándékozod.
- Értem - mondta az asszony. 
Miután elbúcsúztak, az asszony bezárta kunyhója ajtaját, s elindult a mezőkön keresztül. Úgy ment, mint bárki, aki lát. Az úton előtte ott volt a fény. Az a fény, amit a világtalanok is látnak.
A kis csillag boldog volt. Még sok ajándékot kellett szétosztania, s a karácsonyestnek sem volt még vége. De nem ért a dolga végére. Még ma is ott vándorol a Föld fölött. Esténként a csillagos égen meg tudom neked mutatni, hogy valamikor hol volt. De hogy ma hol van, azt nem tudom. Azt viszont tudom, hogy azokhoz mind elmegy, akik kívánnak valamit. Az asszony azt kívánta, hogy csak annyira lásson, hogy útra tudjon kelni. De maga a kis csillag is, ma is még csupán egy kis fehér pont lenne az égen, ha nem lett volna egy nagy-nagy kívánsága.

(Fordította Szende Ákos)

2013. december 22.

Hókifli









Idejét nem tudom, hogy mikor sütöttem utoljára hókiflit. :) Nálunk inkább "csak" mákos és lekváros készül, mivel diós sütiből mindig akad bőven az ünnepi asztalon. ...a "Karácsonyi" ischler, a vaníliás kifli, a zserbó... A mákos sütik meg valahogy háttérbe szorultak. Nézegettem a régi recepteket, hogy mit lehetne sütni, ami már rég volt és akkor "rátaláltam". :) A felét most eldugtam -főleg magam elől-, hogy majd a vendégeknek is maradjon. :D Holnap lekváros is készül.






 




Hozzávalók 65-70 db hókiflihez:
A tésztához:
20 dkg sima liszt
20 dkg rétesliszt
15 dkg zsír
2 dkg élesztő
1 ek. cukor
1,5 dl tej
3-4 ek. tejföl
csipet só

A töltelékhez:
20 dkg darált mák
15 dkg porcukor
1 citrom reszelt héja
1,5 dl tej

A forgatáshoz vaníliás porcukor.

  1. A töltelék hozzávalóit lábasba mérjük. Ízesítjük citromhéjjal, majd kis lángon gyakori keverés mellett felfőzzük. A tűzről levéve hűlni hagyjuk.
  2. Az élesztőt kevés cukorral langyos tejben felfuttatjuk. A hozzávalókból -kézzel- lágy, ruganyos tésztát dagasztunk. Letakarva ~30 percet pihentetjük. 
  3. A sütőt előmelegítjük 180°C-ra.
  4. A tésztát kétfelé osztjuk -így könnyebb vele dolgozni és elférünk :)-, majd lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk. 7 cm átmérőjű kerek formával kiszaggatjuk. Minden tésztakorong közepére egy-egy kiskanálnyi tölteléket teszünk. A korongokat félbe hajtjuk, szélüket jól összedolgozzuk, majd a kifliket sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk. 
  5. Előmelegített sütőben ~12-14 perc alatt aranysárgára sütjük. Még forrón megforgatjuk őket vaníliás porcukorban.














Idén is -2017- elkészültek karácsonyra, sőt, fotózkodtak is. :) Kicsit módosítottam a recepten, mert eredetileg ez a süti is margarinnal -20 dkg- készül(ne). :D
 

2013. december 21.

Angol karácsonyi puding









Ehhez a sütihez igen hosszú és egy kicsit rögös út vezetett, de azt kell mondjam, nagyon megérte. :D Sok-sok éve az egyik kedvenc karácsonyi tv műsorom a Karácsonyi ének. Már nem is tudom hányszor láttam, de akárhányszor ráakadok, mindig megnézem. :) Először ebben a filmben láttam karácsonyi pudingot és már akkor szöget ütött a fejembe, hogy miféle puding lehet ez, hisz nem is hasonlít arra, amit mi ismerünk. Később Agatha Christie - A karácsonyi puding című novellájából készült filmet nézve újra "találkozunk". A történetben Poirot ismét nyomoz; többek között egy eltűnt drágakő után, ami végül a karácsonyi pudingból kerül elő. :) ...és én bőszen elkezdtem receptek után kutatni, ami nem kis fejtörést okozott. Végtelen számú receptet és leírást találtam. De hol egy-egy hozzávaló hiányzott, hogy olyan bonyolult volt az elkészítés, hogy feladtam. Aztán tavaly először mégis nekiláttam. ...én ezt a sütit elkészítem, történjék bármi. Újra elkezdődött a recept-böngészés. Olvastam és olvastam, míg végül oda lyukadtam ki, hogy ha már ilyen sokféleképp készítik és Angliában szinte minden családnak saját, titkos receptje van, akkor én is elkészítem a miénket. Így már nekünk is van saját karácsonyi puding receptünk. :) De ez egyáltalán nem titkos és nincs is benne semmi bonyolult; csak rengeteg gyümölcs és sok-sok szeretet. :D




 




Hozzávalók 2 db 1 l-es kerek sütőtálhoz:
20 dkg aszalt szilva
15 dkg mazsola
10 dkg aszalt sárgabarack
5 dkg vörös áfonya
5 dkg kandírozott narancs és citromhéj vegyesen
10 dkg mogyoró (lehet dió, vagy mandula)
1 db savanykás alma
15 dkg zsemlemorzsa
10 dkg sima liszt
10 dkg olvasztott vaj
10 dkg barna cukor
3 db tojás
2 dl tej
2 ek. rumaroma
1 kk. őrölt fahéj
1 kk. őrölt gyömbér
fél kk. őrölt szegfűszeg
csipet só

Vaj a tálak kikenéséhez.


  1. A mazsolát átmossuk, lecsepegtetjük. Az aszalt szilvát és barackot felaprítjuk, majd a többi gyümölccsel együtt egy tálba tesszük. A tejet meglangyosítjuk, elkeverjük benne a rumaromát, majd a gyümölcsökre öntjük. 
  2. A sütőt előmelegítjük 175°C-ra.
  3. A száraz hozzávalókat egy tálba mérjük. Hozzáadjuk a fűszereket, az olvasztott vajat, az elhabart tojásokat, a hámozott, reszelt almát, majd a gyümölcsöket a tejjel együtt. Az egészet jól összedolgozzuk.
  4. A tálakat kikenjük vajjal és jó háromnegyedéig megtöltjük a gyümölcsös keverékkel. A tetejét elegyengetjük, majd alufóliával letakarjuk őket.
  5. Egy magas falú tepsibe tesszük az előkészített pudingokat, a tepsit felöntjük vízzel -legalább a tálak feléig érjen-, majd betesszük őket a sütőbe és 3-3,5 óra alatt készre gőzöljük a pudingokat. Ha letelt az idő, a tálakat óvatosan kiemeljük a vízfürdőből, a fóliát levesszük, majd ~20 perc pihentetés után tálra borítjuk az elkészült pudingokat.








2013. december 20.

Vaníliás kifli












Az egyik legkedvesebb aprósüteményem. Egyrészt azért, mert ez húgom egyik kedvence, másrészt igen egyszerű és gyorsan elkészíthető. Az eredeti recept régi Ramás receptfüzetből származik. Én egy kicsivel kevesebb margarint használtam, mert a dió is jó olajos. :)
Jól záródó dobozban akár két hétig is eltartható. ...állítólag. :) Bár az se nagy katasztrófa, ha esetleg elfogy, mert tényleg pillanatok alatt elkészül a következő adag. Akár ajándékba is adhatjuk.


 

 

Hozzávalók 70-75 db kiflihez:
18 dkg margarin
25 dkg sima liszt
10 dkg darált dió (mandula vagy mogyoró)
7,5 dkg porcukor

2 csomag vaníliás cukor (2x12 g)
1 csipet só

1 tk. rumaroma

Porcukor és vaníliapor a forgatáshoz.


  1. A hozzávalókat egynemű tésztává dolgozzuk.
  2. A sütőt előmelegítjük 185°C-ra.
  3. A tésztát kb. 1 cm vastag rudakká nyújtjuk, majd 5 cm-es darabokra vágjuk.
  4. Minden kis tésztahengert egyenként megsodrunk úgy, hogy a két végük elkeskenyedjen. Ezután kifli formára hajtjuk őket.
  5. A kifliket egy sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, majd előmelegített sütőben 10-12 perc alatt készre sütjük. Akkor jók, ha az aljuk és a két végük aranybarna. Inkább többször ellenőrizzük őket, nehogy nagyon megpiruljanak.
  6. Míg a kiflik sülnek, a porcukrot elkeverjük némi vaníliaporral. Használhatunk darált vaníliás cukrot, vagy vaníliarúddal ízesített porcukrot.
  7. A kisült kifliket melegen a vaníliás keverékbe forgatjuk.










2013. december 19.

"Karácsonyi" diós ischler





 
 
 
 
 
 
Nekem ez a süti is duplán Karácsonyi! :) Nagyon szeretem! A receptet szintén Anyu Anyukájától, Messze-mamától örököltük. Mikor kicsik voltunk, Messze-mama és Anyu nővére, Magdika, sokszor sütötték ezt a sütit nekünk, gyerekeknek -és persze a felnőtteknek is, már ha maradt nekik :D-, mikor felmentünk hozzájuk Soroksárra. Emlékszem, egyszer mi is segítettünk... Öt lány a konyhában! Messze-mama, Magdika, Anyu, Húgom és én. Nem is tudom, hogy hogy fértünk el abban a csöpp kis konyhában, de végül elkészült a nagy mű. Másnap pedig következett a kóstolás. A kóstolást pedig folyamatos majszolás követte, minek eredményeképp a süti viharos gyorsasággal eltűnt a tálakról. :D Otthon Anyuval is sokszor megsütöttük már, főleg Karácsonyra. Most már a saját konyhánkban én is megsütöm minden évben. ...többször is. Karácsonykor pedig dupla, vagy tripla adaggal készülök, hogy tudjunk vinni ajándékba is. :)




 

 


Hozzávalók 25 db ischlerhez:
A tésztához:
25 dkg margarin
35 dkg sima liszt
25 dkg cukor
15 dkg darált dió (még finomabb, ha darálás előtt picit megpirítjuk)
1 csomag sütőpor
1 csipet só
1 ek. rumaroma

A töltéshez:
sárgabaracklekvár

A tetejére:
15 dkg porcukor
4 ek. holland kakaópor
~5 ek. víz
2 ek. vaj
25 db fél dió


  1. A margarint elmorzsoljuk a sütőporos liszttel, majd hozzáadjuk a diót, cukrot, csipet sót, a rumaromát és összeállítjuk a tésztát. Fóliába csomagolva ~1 órára betesszük a hűtőbe pihenni.
  2. Pihentetés után a tésztát lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk, majd ~7 cm átmérőjű formával kiszaggatjuk.
  3. A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. Miközben a sütő melegszik, a fél diókat tepsire sorakoztatjuk és néhány percre betesszük a sütőbe pirulni.
  4. A tésztát 2-3 adagban 10-12 perc alatt aranybarnára sütjük. Még langyosan megkenjük minden második tésztát sárgabaracklekvárral -botmixerrel kicsit aprítottam rajta, így minden sütibe jutott egy kis citrom is- és egy "üressel" beborítjuk. Hűlni hagyjuk.
  5. Míg a tészta hűl, elkészítjük a mázat. A porcukrot, elkeverjük a kakaóval és kevés vízzel, majd lassú tűzön, gyakori keverés mellett sűrű mázzá főzzük. Akkor jó, ha a cukor teljesen elolvadt és a máz szép sima. Még melegen belekeverjük a vajat, majd az elkészült mázzal bevonjuk a süteményeket. Pirított dióval díszítjük. Egy napot pihentetjük, hogy a tészta megpuhuljon.









 

 
 
 
 
 
Tipp: Legutóbb kicsit ráfelejtettem a tésztára pihentetés közben, így jó 3 órát csücsült a hűtőben. A sütemény készítésénél minden úgy zajlott, ahogy a leírásban szerepel, a kész ischler pihentetési ideje azonban jelentősen lerövidült. Ha reggel elkészítjük a süteményt, estére már lehet kóstolgatni. :D ...vagy este sütjük és másnap reggel ezt majszoljuk a kávé, vagy tea mellé. ;)
 
Most, 2021 karácsonyán újra lencsevégre került. :) Itt kisebb -5 cm átmérőjű- formával szaggattam a tésztát. A tetejére fél dió, durvára vágott dió és apróra vágott kandírozott narancshéj került.