Oldalak

2017. december 31.

Boldog új évet kívánok!




Sós-mákos csillag






 
 
Karácsony táján többnyire az édes süteményeké volt a főszerep. Szilveszterkor viszont jobban csúsznak a sós rágcsálni valók. :) ...talán azért is, mert az édessel telítődtünk egy időre. :D Ez a süti jó választás lehet, mert amilyen finom, olyan gyorsan elkészül. ...sajnos legalább ilyen gyorsan el is fogy, épp ezért érdemes lehet dupla adagot sütni, pláne, ha vendégeket is várunk. ;) Természetesen a mákon kívül megszórhatjuk lenmaggal, szezámmaggal, köménymaggal, vagy akár sajttal is. Az biztos, hogy bármelyikre esik is a választás, ez a süti igen kapós lesz. ;)



Én ezekkel a csillagokkal búcsúztatom az óévet és köszöntöm az újat.
Kívánom, hogy mindenkinek legyen olyan az elkövetkezendő esztendő, amilyet szeretne. :)  
🍀
 
 
 







Hozzávalók:
A tésztához:
60 dkg sima liszt
15 dkg zsír
1 tojás
1 tojássárgája
2 dl tejföl
0,5 dl langyos tej
2 dkg élesztő
1 kk. cukor


A tetejére:
1-2 tojássárgája
mák


  1. Az élesztőt a tejben a cukorral és 1 teáskanál liszttel felfuttatjuk. A lisztet a zsírral elmorzsoljuk. Hozzáadjuk a tojást, a tojássárgáját, a tejfölt, a sót és az élesztővel együtt sima tésztává dolgozzuk. 
  2. Letakarva ~5 percet pihentetjük. Lisztezett deszkán 0,5 cm vastagra nyújtjuk, 3-4 cm-es csillag alakú formával kiszaggatjuk. A megmaradt tésztát újragyúrjuk, nyújtjuk és szaggatjuk. 
  3. A csillagokat sütőpapírral fedett tepsire sorakoztatjuk. Tetejüket lekenjük tojássárgájával és meghintjük mákkal. 200°C-ra előmelegített sütőben 10-12 perc alatt aranybarnára sütjük.

















A receptet a Kifőztük januári számában is megtaláljátok. :)

2017. december 29.

Bobalki - Szlovák mákos "gombóc"












Ismét egy felvidéki étel. Hiába no, annyi csuda jó receptet olvastam erről a tájékról mostanában. :) Ez a fogás igen megtetszett, talán azért is, mert nagyon szeretem a mákot és a kelt tésztákat is. A kettő együtt pedig csak finom lehet. :) Igaz, az éves mákfogyasztásunk java része karácsony és szilveszter tájékára esik, de ilyenkor biztos van még otthon tartalék. :D Reggelire, ebédre egy tartalmas -de akár egy könnyebb- leves után második fogásként, vagy kisebb adagokban egy kis házi lekvárral desszertként is megállja a helyét. :)










Hozzávalók 6-8 személyre:
A tésztához:
50 dkg sima liszt
2,5 dkg élesztő
2,5 dl langyos tej
1,5 ek. porcukor
1 tojás
1 tk. só

A tálaláshoz:
2,5-3 dl meleg tej
20 dkg darált mák
10 dkg porcukor
reszelt citromhéj (opcionális)


  1. Az élesztőt a tejben 1 evőkanál liszttel és fél evőkanál porcukorral felfuttatjuk. 
  2. A tészta hozzávalóit tálba tesszük, elvegyítjük és fakanállal ~5 percig dagasztjuk. Letakarva, langyos helyen 1 órát kelesztjük. 
  3. A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk, bátran átgyúrjuk, majd ~2 cm átmérőjű rudakat sodrunk belőle. A rudakat 1 cm-es karikákra vágjuk. Ezeket sütőpapírral fedett tepsire sorakoztatjuk -köztük kellő helyet hagyva-, és 200°C-ra előmelegített sütőben ~15 perc alatt aranybarnára sütjük. Hűlni hagyjuk. 
  4. A "gombócokat" tálba tesszük, leöntjük a meleg tejjel, kicsit állni hagyjuk, majd megszórjuk a mák és porcukor keverékével; citromhéjjal ízesítjük. Alaposan összeforgatjuk és már tálalhatjuk is.














A receptet a Kifőztük novemberi számában is megtaláljátok. :)



Tipp: A "gombócokat" előre és nagyobb mennyiségben is elkészíthetjük. Ha kihűltek, jól záródó dobozban, hűvös helyen elvileg hetekig elállnak. :) Ha ilyen gombócokat szeretnénk tálalni, akkor először szitába téve, forrásban lévő vízzel átöblítjük őket. Lecsepegtetjük, tálba tesszük és a fent leírt módon előbb meleg tejbe áztatjuk, majd mákkal és porcukorral összeforgatjuk.

2017. december 24.





 
Mentovics Éva - Karácsonyi jókívánság
 
"Szent karácsony beköszöntött,
pompázatos ruhát öltött.
Oly szaporán, mint a zápor,
ezer csillag hull a fáról.

Örömkönnyek hullnak egyre,
s pottyannak a kis kezekre.
Fenyőfánkat körbeálljuk,
és egymásnak azt kívánjuk:

E szép este minden fénye
adjon erőt az új évre.
Minden napja legyen ünnep,
melengesse kis szívünket."




A hóemberkéket Csemetével együtt készítettük. :) Nagyon jó kis móka volt.

2017. december 23.

Vianočka - Szlovák karácsonyi kalács









Karácsonykor kalács is kerül az ünnepi asztalra. Ezúttal a családi fonott kalács mellett egy finom, fűszeres-diós változat is készült. :) A tésztája egészen más, mint azoknak a kalácsoknak, amiket eddig sütöttem. Kicsit sűrűbb, de mégis puha és könnyű. A dió, a rum és a szerecsendió klasszul kiegészítik és kiemelik egymás ízét. Azt hiszem, hogy ezután ez az ünnepi felvidéki finomság is sűrűn készül majd nálunk. :) 










Hozzávalók:
40 dkg sima liszt
10 dkg rétesliszt
4 dkg élesztő
2,5 dl langyos tej
10 dkg cukor
1/2 tk. só
1 citrom reszelt héja
3 tojássárgája
15 dkg olvasztott vaj
1 ek. rum
6 dkg mazsola
6 dkg durvára vágott dió
1 csipet szerecsendió

Továbbá:
1 tojás
1 ek. tej

A tálaláshoz:
porcukor


  1. Az élesztőt a tejben 1 evőkanál cukorral és 1 evőkanál liszttel felfuttatjuk. 
  2. A tészta hozzávalóit tálba tesszük és az élesztőt hozzáadva összeállítjuk a tésztát. Addig dagasztjuk, míg el nem válik az edény falától. Letakarva, langyos helyen duplájára kelesztjük. 
  3. A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk, átgyúrjuk és 9 egyenlő részre osztjuk. Ezeket rudakká nyújtjuk. 
  4. 4 rúdból négyes fonást készítünk és sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. 3 rúdból hármas fonást készítünk és a négyes fonás tetejére helyezzük. A maradék két rudat egy kicsit hosszabbra nyújtjuk, ezekből csavart mintát készítünk és a kalács tetejére tesszük. A végeit a kalács alá igazítjuk. 
  5. 15 percet pihentetjük, ezután lekenjük a tojás és tej keverékével. Néhány helyen bambuszpálcával megtűzzük a kalácsot, hogy a rétegek sütés közben biztosan egymáson maradjanak. 
  6. 185°C-ra előmelegített sütőben ~40 perc alatt készre sütjük. Rácsra téve kihűtjük (a pálcákat eltávolítjuk), porcukorral hintve tálaljuk.














A receptet a Kifőztük decemberi számában is megtaláljátok. :)
 

2017. december 21.

Fokhagymás sertéstarja laksa-val, sült almával









Azt hiszem beleszerettem a felvidéki konyhába, pedig még csak alig-alig ismerem. :) Mégis, amit eddig olvastam róla, szívemhez igen közel áll. :D A karácsonyi menü főétele is e tájékról származik. Anyu Múltidéző szakácskönyvét lapozgatva bukkantam egy elbeszélésre, ahol az ünnepekhez kapcsolódó szokásokról és az ekkor tálalt ételekről lehet olvasni. Szerencsére a könyvben sok recept is található, így a leírás alapján ezekből összeválogatva készült el a főétel. :) 









Hozzávalók 4 személyre:
4 szelet sertéstarja (~60 dkg)
3-4 gerezd fokhagyma
3-4 ek. zsír

köménymag
~0,5 dl víz

A laksa-hoz:
60 dkg főtt burgonya
~20 dkg sima liszt

kevés sült zsír a hús alól

A sült almához:
4-5 közepes, savanykás alma
kevés sült zsír a hús alól

A káposztához:
30-40 dkg savanyú káposzta
kevés sült zsír a hús alól


  1. A tarjaszeleteket sózzuk, tepsibe fektetjük, meghintjük köménymaggal. A fokhagyma-gerezdeket félbe vágjuk, a hús köré szórjuk. 
  2. A zsírt felforrósítjuk, majd óvatosan a húsra locsoljuk. Aláöntjük a vizet és a tepsit alufóliával lefedjük. 180°C-ra előmelegített sütőben ~2 óra alatt készre sütjük. A fóliát levéve a húst visszatesszük a sütőbe és néhány percig pirítjuk, hogy szép színt kapjon. (A zsír nagy részét későbbi felhasználáshoz leöntjük a hús alól.) Melegen tartjuk. 
  3. A laksa-hoz a leszűrt,  kihűtött burgonyát áttörjük. Sózzuk, a lisztet fokozatosan adagolva összeállítjuk a tésztát. 
  4. 8 egyforma részre osztjuk, ezeket pedig egyenként ~20 cm átmérőjű kör formára nyújtjuk. Tapadásmentes, száraz serpenyőben mindkét oldalukat addig sütjük, míg a tészta elkezd hólyagosodni. 
  5. Még melegen megkenjük egy kevés sült zsírral. Melegen tartjuk. 
  6. Az almát megmossuk, félbe vágjuk, magházától megfosztjuk, majd cikkekre szeljük. Egy serpenyőben, kevés felhevített sült zsíron puhára sütjük. 
  7. A káposztát levétől lecsepegtetjük, szálait rövidre vágjuk, az almához hasonlóan, egy kevés zsíron átpirítjuk. 
  8. A tarját a laksa-val, sült almával és káposztával tálaljuk.














A receptet a Kifőztük decemberi számában is megtaláljátok. :)

2017. december 19.

Vianočná kapustnica - Szlovák karácsonyi káposztaleves









Nemrégiben elkezdtem jobban tanulmányozni a felvidéki konyhát. Mégiscsak úgy illik, hogy e tájék ételeit (is) jobban megismerjem. :) Mit is mondhatnék... Ezeket a finomságokat nekem találták ki! :D
El is határoztam, hogy elkészítek egy ünnepi menüt felvidéki ételekből. Elsőként ezt a levest, ami egy igazán gazdag fogás. Még akár egytálételként is megállja a helyét. :)










Hozzávalók 6-8 személyre:
10 dkg füstölt, húsos szalonna
15 dkg füstölt hús
10 dkg füstölt kolbász
40 dkg sertéstarja
1 vöröshagyma
20 dkg gomba
30 dkg savanyú káposzta
10 dkg aszalt szilva
2 babérlevél

bors
majoránna

A tálaláshoz:
tejföl
friss kenyér


  1. Egy nagyobb fazékban zsírjára sütjük a kockákra vágott szalonnát. Rátesszük a finomra vágott hagymát és üvegesre dinszteljük. 
  2. Hozzáadjuk az egyforma kockákra vágott füstölt húst és tarját, majd az egészet néhány percig kevergetve együtt pirítjuk. 
  3. Fűszerezzük babérlevéllel, borssal, majoránnával. Felöntjük annyi vízzel, ami bőven ellepi és addig főzzük, míg a hús megpuhul. 
  4. Ekkor hozzáadjuk az aszalt szilvát, a vékonyra szelt gombát, a karikára vágott kolbászt és a levétől kissé lecsepegtetett savanyú káposztát, amit előzőleg rövidebb szálakra vágtunk. 
  5. Ha szükséges, felengedjük még vízzel, ízlés szerint sózzuk és készre főzzük a levest. Melegen tálaljuk, tejfölt és frissen sült kenyeret kínálunk mellé.














A receptet a Kifőztük decemberi számában is megtaláljátok. :)

2017. december 17.

Marlenka









Nagyon szeretem ezt a süteményt. Évekkel ezelőtt ettem először egy kávézóban, mert hát néha dőzsölni is szabad. :D Meg kell hagyni, már akkoriban is igen borsos ára volt, akárhol néztem. Mikor legutóbb láttam, elhatároztam, hogy én bizony ezt a sütit elkészítem itthon. Nagy lelkesen kutatni kezdtem. Megszámolni sem tudom, hogy hány receptet olvastam el és kuncogtam végig -ismét- a google fordítónak hála, de azért valahogy csak kikerekedett. Még jó, hogy mostanában elég sűrűn csináltam karamellt, így bátrabban belevágtam. Meg kell hagyni, nem egy gyors sütemény, már ami az előkészületeket -pláne a várakozást- illeti, de minden ráfordított perc megéri, mert a végeredmény nagyon finom. :) 







 

Hozzávalók:
A tésztához:
60 dkg sima liszt
12 dkg vaj
3 ek. méz
25 dkg cukor
1 ek. szódabikarbóna
1 ek. 10%-os ecet
2 tojás

A karamellhez:
30 dkg cukor
0,8 dl víz
6 dkg vaj
1,5 dl tejszín

A krémhez:
40 dkg karamell
25 dkg vaj
1 csomag vaníliás pudingpor (főzős)
5 dl tej
2 ek. cukor
1 kk. vaníliapor


  1. A karamellhez a cukrot és vizet lábasba tesszük. Kevergetés nélkül, kis/közepes lángon gyöngyözve forraljuk addig, míg a cukor karamellizálódik. Ez ~30 perc. (Lehet világosabb, vagy sötétebb színű ez csak az ízlésünktől függ. Egyre vigyázzunk, hogy ne égessük meg. :)) A tűzről lehúzva gyors mozdulatokkal beledolgozzuk a vajat. A tűzre visszatéve belecsorgatjuk a tejszínt és kevergetve addig főzzük, míg a karamell szép selymes lesz. A tűzről levéve félretesszük, kihűtjük.
  2. A tésztához gőz fölött összeolvasztjuk a vajat, a mézet és a cukrot. Mikor a cukor felolvadt, hozzáadjuk az ecettel elkevert szódabikarbónát. Alaposan elvegyítjük, majd a gőzről levéve langyosra hűtjük.
  3. Belekeverjük a két tojást, majd elkezdjük apránként hozzáadni a lisztet. Mikor fakanállal már nehéz elkeverni, kézzel folytatjuk addig, míg az összes lisztet beledolgozzuk.
  4. Lisztezett deszkára téve szép sima tésztává gyúrjuk.
  5. A tésztát 6 egyenlő részre osztjuk. Papírból egy 20x32 cm nagyságú téglalap alakú sablont készítünk. A tésztarészeket a sablonnál kissé nagyobbra nyújtjuk, majd egy nagy tepsi hátulján -amire előzőleg sütőpapírt terítettünk-, 180°C-ra előmelegített sütőben ~5 perc alatt, egyenként kisütjük a lapokat.
  6. A frissen kisült lapokat óvatosan leválasztjuk a sütőpapírról és a sablon mintájára mindet körbevágjuk. A leeső tésztarészeket félretesszük, majd ledaráljuk. A lapokat teljesen kihűtjük.
  7. A krémhez a pudingport a tejben a cukorral és a vaníliaporral felfőzzük. A tűzről levéve tetejére fóliát simítunk, vagy kevés porcukrot hintünk -hogy ne bőrösödjön- és kihűtjük.
  8. A krémhez a vajat kihabosítjuk apránként beledolgozzuk a karamellt, majd a pudingot is.
  9. A tésztalapokat megtöltjük és bevonjuk a krémmel. A tetejét és oldalait tésztamorzsával hintjük.
  10. Az elkészült süteményt legalább egy napra hűtőbe tesszük, hogy a tészta megpuhuljon, ezután tetszés szerint szeleteljük.














Ihletadó receptek itt és itt.