Gyerekkorom óta az egyik kedvencem. Azok közé az ételek közé tartozik, amit képes vagyok -évszaktól és napszaktól függetlenül- bármikor megenni. Eddig "csak" akkor ettünk, mikor Anyuéknál, vagy párom szüleinél készült. Természetesen ilyenkor feltankoltunk utánpótlással is. De hogy hogy nem, az is valahogy gyorsan elkopott. A két család receptje eltérő persze, de mi mindkettőt nagyon szeretjük. :) Most, hogy beütött az ősz egyre többször jutott eszembe, hogy meg kéne tanulni töltött káposztát főzni. Sokszor kuktáskodtam már otthon, mikor készült, de valahogy sosem jutottam odáig, hogy elejétől a végéig minden mozzanatnál ott legyek. Megkértem hát Anyut, hogy tanítson meg rá. Az eredeti receptet Apu családjától "örököltük" és a töltött káposzta nálunk munkamegosztással készül. Apu a fő-káposztasavanyító, Anyu pedig összeállítja és készre főzi az ételt. Persze olykor-olykor előfordul, hogy a savanyítós rész is Anyura marad. A fiúk ilyenkor is készségesen "munkamegosztanak", amennyiben kóstolni kell. :D
Anyu pár napja elküldte nekem a receptet és ahogy olvastam már éreztem az illatát... Eldöntöttem nincs ezen mit tovább halogatni; most azonnal hozzákezdek. "Beszereztem" az összes hozzávalót és kezdődhetett az alkotás. Ennek velejárójaként Anyuékat két nap alatt nagyjából ötvenszer felhívtam a legkülönfélébb kérdésekkel: Mennyi egész levelet tartsak meg? A maradékot mekkorára vágjam? Mennyi babérlevél kell hozzá? Mennyi bors? Oké. És mennyi vízzel kell felönteni? És a töltelék? És hogy tekergetem a gombócot? Meddig kell főzni? És a rántás?
De hát ugye a töltött káposzta is olyan, mint az ételek általában. Ahány ház, annyi recept. Az elkészítés függ az ízlésünktől, hogy milyen alapanyagokat használunk, hogy milyen a sütő és hogy sütjük-e egyáltalán, ki milyen sűrűn szereti a szaftot, mennyire sósan eszik, szóval egy millió dologtól. Az én receptem annyiban tér csak el Anyuékétól, hogy a rántásba tettem fokhagymát. A végeredmény... Olyan lett, mint otthon! :D Annyira örültem neki! Mivel ez volt életem első saját töltött káposztája, nézzétek el nekem, hogy az óriási lelkesedéstől kissé elborulva, ennyi képet bírtam beszuszakolni a bejegyzésbe. :)
Hozzávalók 10 személyre:
A savanyított káposztához:
2 kg 25 dkg-os fejes káposzta
8-9 pici (3-4 cm-es) babérlevél
1 tk. köménymag
1 tk. egész fekete bors
3 ek. 10 %-os ecet
2-3 tk. só
víz
A töltelékhez:
50 dkg darált hús
10 dkg rizs
só
bors
2-3 ek. víz
Továbbá:
60 dkg csont nélküli tarja
A rántáshoz:
5-6 ek. olaj
4-5 ek. liszt
őrölt pirospaprika
3 gerezd fokhagyma
Főzés előtt egy-két nappal előkészítjük a káposztát:
- A káposztát megtisztítjuk, majd a torzsát hegyes késsel körbevágjuk ~3-4 cm mélyen. Egy nagy húsvillát szúrunk óvatosan a torzsa közepébe.
- Egy nagy lábasban annyi vizet forralunk, hogy a káposztát -a húsvilla segítségével- meg tudjuk benne forgatni, így a külső leveleket kissé előfőzzük. Ez levelenként ~fél perc. Ennyi idő alatt veszítenek a tartásukból. Egy fa csipesszel egyenként leszedjük a leveleket, kicsit megforgatjuk őket a forró vízben, majd tálba tesszük. ~12-14 levélre lesz szükség. Töltéskor szakadhat, sérülhet, így kell biztonsági tartalék. :) Menet közben újabb bevágást kell ejteni a torzsa körül, hogy a többi levelet is le tudjuk szedni.
- A megmaradt középső részt is levelekre bontjuk és kissé előfőzzük, majd kiszedjük hűlni. Ezekből lesz az apró káposzta.
- Ha kész vagyunk az előfőzéssel, a vizet levesszük a tűzről, majd feloldjuk benne a sót és ízesítjük ecettel.
- A tölteni való 12-14 levelet félre tesszük, a többit 6-8 cm hosszú, 0,5 cm széles csíkokra vágjuk. A vastag főeret minden levélen -a tölteni valókon is- faragjuk meg úgy, hogy csak egy egészen vékony rész maradjon.
- Egy nagy lábasba elkezdjük rétegezni a káposztát. Alulra apró káposzta jön, majd rá 3-4 tölteni való levél. Erre egy kis köménymag, bors, babérlevél, majd kezdjük újra a rétegezést, míg a hozzávalók tartanak. Az egészet felöntjük annyi lével, ami jól ellepi. A tetejét lesúlyozzuk egy tányérral, nehezéket teszünk rá, majd mehet a hűvös kamrába egy-két napra.
A babérlevéllel vigyázzunk, nehogy sok legyen, mert keserű lehet tőle az étel.
Másnap, vagy harmadnap elkészítjük a töltött káposztát:
- A töltelékhez a rizst kicsit átöblítjük, majd a hússal, sóval, borssal és pici vízzel összedolgozzuk. 10 db egyforma gombócot formálunk belőle.
- A tölteni való leveleket és az apró káposztát kiszedjük a léből. Ezzel együtt kiszedjük a babérleveleket is, mert ezek már megtették a dolgukat. :)
- Fogunk egy tölteni való levelet és beletekerjük az egyik töltelékgombócot. Ha túl nagy a levél a szélét levágjuk -a leeső részeket és a végén megmaradt leveleket is felvágjuk apró káposztának-, a levelet egyik oldalról ráhajtjuk a töltelékre, lazán feltekerjük, hogy legyen helye dagadni a rizsnek, majd a másik oldalon kilógó részt visszahajtva begyűrjük, így nem tud kitekeredni a töltelék. Mikor kész vagyunk az összessel, feltesszük főni.
- Egy nagy lábas aljára apró káposztát teszünk. A tarját hideg vízben átmossuk, tenyérnyi darabokra vágjuk, besózzuk és az apró káposztára tesszük. A húsra rakjuk a töltelékeket. Szellősen, hogy tudjanak nőni. (Én két edényben főztem, mert nincs akkora lábasom, amibe az összes töltelék kényelmesen elfért volna.)
- Beborítjuk apró káposztával. Felöntjük annyi lével, ami épp ellepi és fedő alatt közepes lángon ~1 óra alatt puhára főzzük. Akkor jó, ha a hústű könnyen átmegy a tölteléken. A kész töltelékeket és a húst óvatosan kiszedjük egy tálba.
- Egy másik nagy lábasban a lisztből és olajból világos rántást készítünk. Kicsit pirítjuk a lisztet, majd beletesszük a reszelt fokhagymát is. Átforgatjuk, rátesszük a pirospaprikát, ismét átforgatjuk és állandó keverés mellett -hogy csomómentes legyen- felengedjük a főzőlével. Lehet, hogy nem kell az összes lé, majd menet közben alakul. :) Hozzáadjuk az apró káposztát, átforraljuk. Ha kell még hígítjuk.
- A sütőt közben előmelegítjük 180-190 °C-ra.
- Egy nagy tepsibe szedjük a besűrített, pirospaprikás apró káposzta felét. Elrendezzük rajta a töltelékeket és a hús szeleteket, majd beborítjuk a maradék káposztával. Betesszük a sütőbe és addig sütjük, míg a szaft a tepsi szélén szépen hártyásodni kezd, a gombócok pedig kis színt kapnak. Ez nagyjából 40-45 perc. A gombócokat néha meglocsolhatjuk a szafttal. Frissen sült kenyérrel és tejföllel tálaljuk.
Elnézést kérni ezekért a csodás fotókért! Irgum-burgum lett volna, ha nem kapunk szokásos csodaszép fotókat! A töltött káposztát és még csak a "megvettem a piacon a káposztát" résztől készítettem :) Ügyes vagy!!!
VálaszTörlésÓ... :))) De aranyos vagy! Köszönöm szépen a kedves dicséretet! Nagyon örülök, hogy tetszik! :D Most itt vigyorgok! :)))
TörlésDe jó, imádom a fázisfotós recepteket! :D Nagyon klasszak az új képek meg a káposzta is az új fotókon. :D Mindig vevő vagyok rá én is. :)
VálaszTörlés:) Köszi! ♥ Most kicsit kevesebb a kép, de azért muszáj volt ilyet is. :D
TörlésMáris küldöm a kóstolót! ;)